Urządzając mieszkanie najwięcej uwagi przykładamy do salonu, kuchni, sypialni i łazienki. Pomieszczeniem, które często pomijamy w planowaniu aranżacji, jest przedpokój. Wystrój holu traktujemy jak coś mało istotnego. Zakładamy, że wystarczy postawić w nim szafę, pomalować ściany i aranżacja gotowa. Niestety, to najczęściej za mało, by przedpokój był funkcjonalny i wyglądał stylowo.
Przedpokój jest wizytówką całego mieszkania. To pierwsze pomieszczenie, jakie zobaczą goście, więc powinno być ono preludium do tego, co czeka w dalszej części domu.
Zapoznaj się z poradnikiem, a dowiesz się, jak urządzić funkcjonalny i stylowy przedpokój. Jakie dodatki pozytywnie wpłyną na wygląd holu oraz jakich zabiegów nie stosować w tym pomieszczeniu.
Załącznik:
56.jpg
Najważniejsza w przedpokoju? Pojemna szafa
Obowiązkowe wyposażenie każdego przedpokoju. Szafa powinna być pojemna. Nie chcemy przecież, by stosy ubrań, które nie mają swojego miejsca, witały naszych gości.
Przedpokój często jest pomieszczeniem ciasnym, wąskim i małym, przez co znalezienie w sklepie szafy idealnie pasującej do wymiarów wnętrza jest często bardzo trudne. W takiej sytuacji warto zastanowić nad szafą robioną na wymiar. Tańsza możliwość to funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni powstałej w wyniku niedopasowania szafy do wymiarów pomieszczenia.
W przedpokoju najlepiej prezentuje się szafa sięgająca od podłogi do sufitu. Zmieścisz w niej znacznie więcej rzeczy. Taki rozmiar szafy sprawia również, że wnętrze staje się przestronniejsze, ponieważ mebel zlewa się z tłem ściany. Jeśli nie możesz dopasować szafy do rozmiaru pomieszczenia w taki sposób, by sięgała do sufitu, wykorzystaj powstałą przestrzeń. Ułóż na szafie ozdobne pudełka. Dzięki nim zyskasz miejsce na kilka drobiazgów oraz uatrakcyjnisz wystrój wnętrza.
Zwróć uwagę na ilość półek i drążków w szafie. Przed kupnem zastanów się, czy szafa na pewno pomieści wszystkie rzeczy. Jeśli nie, sprawdź, czy istnieje możliwość zamontowania w niej dodatkowych półek.
Wygląd szafy też ma duże znacznie. Jeśli przedpokój jest niewielkich rozmiarów, radzimy unikać szaf wyglądających „topornie”. Mebel w jasnych kolorach doda blasku pomieszczeniu. Pamiętaj, aby szafa komponowała się ze stylem wnętrza.
Załącznik:
57.jpg
Wygodny dodatek – siedzisko
Ten niewielki dodatek okaże się bardzo pomocny przy każdym przyjściu do domu. Położysz na nim zakupy i wygodnie zmienisz buty. Jednak to nie jedyne plusy siedziska. Wybierz takie ze schowkiem pod spodem. Maksymalnie wykorzystasz przestrzeń, zapewnisz sobie wygodę i dodasz przytulności pomieszczeniu.
Meblowa dekoracja – komoda
Opcjonalnym meblem, który pięknie udekoruje wnętrze oraz będzie dodatkową skrytką na rzeczy, jest komoda. By uczynić mieszkanie bardziej designerskim, zawieś nad meblem lustro. Elegancki wystrój wnętrz gwarantowany! Bardzo efektownie będzie wyglądał również wazon z kwiatami lub ramki ze zdjęciami postawione na komodzie.
Załącznik:
58.jpg
Wieszaki – funkcjonalne i designerskie akcesoria
Zadbaj o estetykę kurtek i akcesoriów, które będą wisieć na wieszakach. Postaraj się, by jak najmniej rzeczy pozostawało na widoku. Znajdź miejsce kurtkom w szafie. Im mniej rzeczy pozostaje na widoku, tym przedpokój wygląda schludniej i efektowniej.
Zadbaj o odpowiednią ilość wieszaków – proporcjonalną do akcesoriów, które się na nich pojawią. Wieszaki mogą stanowić również designerską ozdobę przedpokoju. Ciekawe kształty, kolory czy materiały wykonania dodadzą wnętrzu wyjątkowego stylu.
Jakie kolory?
Pamiętaj, że ciemne kolory ścian optycznie zmniejszają wnętrze. Dlatego radzimy, by zrezygnować z takich odcieni w małym przedpokoju. W holu najlepiej prezentuje się klasyczna biel. Świetnie ożywia wystrój – zwłaszcza, że w przedpokoju najczęściej nie mamy światła słonecznego. Jeżeli jednak obawiasz się, że biały kolor ścian szybko się zabrudzi, postaw na odcienie szarości, delikatnego różu, błękitu czy beżu.
Załącznik:
59.jpg
Panele czy płytki?
Jeśli przedpokój jest otwarty na salon, to zazwyczaj w obydwu pomieszczeniach kładziemy taki sam rodzaj posadzki. Jednak należy wziąć pod uwagę, że panele, które sprawdzą się w pokoju, mogą szybko ulec zniszczeniu w przedpokoju. Podłoga w holu jest szczególnie narażona na ścieranie i wilgoć, dlatego zadbaj o wysoką jakość paneli w tym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem dla przedpokoju są również płytki ceramiczne. Są trwałe, wytrzymałe i dobrze komponują się z panelami.
Rozświetlenie przedpokoju – wybór lamp
Oświetlenie to jedno z najważniejszych elementów wystroju przedpokoju. Hole najczęściej pozbawione są okien, dlatego ważnym jest, by dobrze rozplanować oświetlenie w tym pomieszczeniu. Jeśli wnętrze jest niewielkich rozmiarów, to funkcjonalnymi lampami do niego będą plafony z regulacją kąta padania światła. Możesz zdecydować się na zakup jednej lampy z kilkoma źródłami zasilania i skierować je w najbardziej wymagające części pomieszczenia. Taką aranżację warto uzupełnić dodatkowymi lampami. Na przykład lampy stojące lub kinkiety, które świetnie świetnie oświetlą lustro w przedpokoju.
Funkcjonalnym oświetleniem do przedpokoju są również lampy punktowe. Pasują do każdego wystroju wnętrz. Idealnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Zamieszczenie lamp punktowych w regularnych odstępach zapewnia optymalne oświetlenie całego przedpokoju.
Załącznik:
60.jpg
Spójność stylów
Nie traktuj przedpokoju jako osobnego pomieszczenia, które może odbiegać wystrojem od reszty mieszkania. Miej na uwadze, że hol jest pierwszym miejscem, jakie widać po wejściu do Twojego domu. Dlatego dbaj o schludny wygląd tego miejsca i spraw, by wywoływało zachwyt i chęć zobaczenia całego mieszkania.
Artykuł opracował sklep internetowy z oświetleniem LightHome – nowoczesne i klasyczne lampy do każdego wnętrza od polskiego producenta. |