Masa ciała – od czego jest zależna?

Waga ciała dla wielu osób staje się prawdziwą obsesją. W czasach, kiedy to propaguje się dbanie o swoją sylwetkę, systematyczna kontrola masy stała się wręcz powszechna. Jedni pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów, drudzy za wszelką cenę starają się przybrać nieco na wadze. Od czego ona jednak zależy? Co wpływa na to, że masa naszego ciała się zmienia?

Dziś każdy chce być fit. Płaski brzuch i zgrabna sylwetka to obecnie cel, do którego dąży wiele osób. Sporo uwagi przykłada się także samej wadze ciała. O tym, że utrzymanie zadowalającej nas ilości kilogramów nie jest łatwe, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Od czego zależy masa naszego ciała? Co wpływa na to, że ulega ona zmianom?

BMI

Na wstępie warto zastanowić się, kiedy waga naszego ciała jest prawidłowa. W łatwy sposób można to oszacować, przez obliczenie współczynnika BMI (Body Mass Index). Wskaźnik ten jest wynikiem podzielenia swojej masy wyrażonej w kilogramach przez wzrost podany w metrach i wcześniej podniesiony do kwadratu. W Internecie możemy naleźć także kalkulatory BMI, które uwzględniają także inne czynniki (wiek, płeć). BMI określa, jaka waga mieści się w granicach normy dla konkretnego wzrostu. Pamiętajmy jednak, że wskaźnik ten, obliczony nawet za pomocą specjalnego kalkulatora BMI, nie zawsze musi być traktowany jako wyrocznia.

Ruch

Waga naszego ciała z pewnością zależy od ruchu. Osoby czynnie uprawiające sport spalają tkankę tłuszczową i tym samym pracują na swoją dobrą sylwetkę. Jeśli widzisz, że ilość tłuszczu w Twoim organizmie jest spora, to przez codzienny ruch (np. bieganie) możesz ją zmniejszyć. Brak ruchu sprzyja odkładaniu się tłuszczu w organizmie. Na wzrost masy ciała przez ten czynnik szczególnie narażone są osoby pracujące po kilkanaście godzin w trybie siedzącym.

Woda

Wydaje się jednak, że masa naszego ciała w dużej mierze zamierza od ilości wody w organizmie oraz od samej tkanki mięśniowej. Bardzo często zdarza się, że osoba o świetnej sylwetce, z wyraźnie zarysowanymi mięśniami, waży więcej od kogoś z tzw. „boczkami”. Dlaczego? Wszystko przez to, że same mięśnie mają większy wpływ na naszą masę. Ilość wody w naszym organizmie w porównaniu do tłuszczu, jest zdecydowanie większa. A to właśnie w mięśniach woda ta jest niezwykle potrzebna. Stąd też waga nie musi zawsze świadczyć o stanie naszej sylwetki. W tym względzie indeks BMI skłamałby, wskazując na nadwagę osoby o atletycznej rzeźbie.

Dieta

Na naszą wagę spory wpływ ma oczywiście to, co jemy. Odpowiednia dieta pomaga utrzymać taką masę ciała, która w pełni nas usatysfakcjonuje. Dania bogate w minerały i wartości odżywcze, a jednocześnie nie zawierające pustych kalorii, pomagają uregulować pracę układu trawiennego. Oczywiście na naszą wagę ma wpływ również ilość spożywanych produktów. Przy normalnym trawieniu żaden organizm nie obroni się przed otyłością, jeśli jest on zapychany ogromem jedzenia.

Inne czynniki

Na wagę człowieka wpływ mają również inne czynniki. Ciało ludzie różnie reaguje choćby na stres. Jeśli ten długo towarzyszy naszemu organizmowi, to niewykluczone, że odbije się to na wadze (spadek i wzrost). Masa może również się zmieniać po przyjmowaniu leków i podczas niektórych chorób.

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie: BMI w kobieta.wp.pl