Większość kobiet, a nawet nastolatek, nie potrafi sobie wyobrazić życia bez makijażu. Dobrze wykonany potrafi dodać twarzy pięknego charakteru, zakryć niedoskonałości, odświeżyć. Warto zatem poznać kilka rodzajów makijażu, aby odpowiednio dobrać go do sytuacji. Make-up, aby był ozdobą, musi być odpowiednio dopasowany nie tylko do typu urody i charakteru, ale także do pory dnia i okoliczności.
Jakie są rodzaje make-upów?
Typów makijażu jest bardzo dużo. Podstawowe rodzaje make-upu to dzienny i okolicznościowy. Okolicznościowe to te, które wykonywane są na przeróżne okazje tj. makijaż wieczorowy, ślubny, na dyskotekę, sylwestra itp.
Podstawowe typy makijażu
Wyróżniamy kilka podstawowych typów makijażu. Warto je poznać, by bezbłędnie dopasować stylizację do okoliczności, pory dnia i rodzaju cery.
- Makijaż dzienny — powinien być delikatny, jak najbardziej naturalny. Przy jego wykonywaniu należy zadbać o to, by ukrył niedoskonałości skóry, zakrył sińce pod oczami, popękane naczynka. Usta powinny być w naturalnym odcieniu, a oko lekko podkreślone dobrym tuszem.
- Make-up no make-up — to makijaż bardzo delikatny, subtelny, podkreślający naszą urodę. Ma wyglądać tak, jakby go nie było!
- Makijaż ślubny — jest subtelny, łagodny, stonowany. Powinien podkreślać urodę, tuszować wszystkie niedoskonałości. Najważniejsza jego zasada to trwałość – musi się przecież utrzymać całą noc!
- Makijaż wieczorowy – to rodzaj makijażu okolicznościowego. Tu możemy puścić wodze fantazji i po prostu zaszaleć. Opierać się powinien na wyrazistych kształtach, intensywnych barwach i ostrych konturach. Mocny, dynamiczny makijaż musi być trwały, by przetrwać całonocną imprezę i wykonany dobrymi kosmetyki – tak, aby sztuczne światła odbijające się od twarzy nie tworzyły efektu maski. Więcej porad na ten temat znaleźć można pod tym adresem.
- Makijaż koktajlowy — to połączenie makijażu wieczorowego z dziennym. Ten typ makijażu musi się dobrze prezentować zarówno w świetle naturalnym, jak i sztucznym. Make-up powinien być mocniejszy niż dzienny, jednak nie tak ekscentryczny i intensywny jak wieczorowy.
Ważna zasada
Każdy makijaż powinien być dokładnie zmyty przed spaniem. Dzięki temu unikniemy wielu dolegliwości skóry takich jak podrażnienie, zaczerwienienie, przesuszenie, sińce pod oczami czy łamliwości rzęs. Dobry demakijaż powinien trwać przynajmniej tyle, ile trwało malowanie!