Opel Insignia o wartości 95 552,50 złotych to nagroda specjalna w Narodowej Loterii Paragonowej. Na uczestników zabawy czekają 4 samochody osobowe tego typu – każdy zostanie wylosowany raz na kwartał. Niemniej, nie wszystkie paragony fiskalne dadzą szansę na zdobycie tej nagrody.
Opel Insignia to najcenniejsza spośród nagród w loterii nadzorowanej przez Ministerstwo Finansów. Będzie ona przyznawana za paragony fiskalne pochodzące z premiowanej branży. Natomiast typ wyróżnionej działalności gospodarczej ma się zmieniać co 3 miesiące. Od 1 października do 31 grudnia 2015 roku branżą premiowaną jest „Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Paragon otrzymany w salonie lub gabinecie to jednak nie wszystko. O czym jeszcze trzeba pamiętać, aby wziąć udział w losowaniu nagrody specjalnej?
Zasady uczestnictwa w losowaniu nagrody specjalnej
Rejestracja paragonu fiskalnego z branży premiowanej jest pod wieloma względami podobna do standardowego zgłoszenia. Przede wszystkim, uczestnikami loterii mogą zostać jedynie osoby pełnoletnie. Poza tym, paragon fiskalny, który zostanie wystawiony na kwotę co najmniej 10 złotych, trzeba zarejestrować w miesiącu zakupu produktu lub usługi (bez względu na to, że branża premiowana obowiązują przez pełen kwartał). Należy także się upewnić, jaki rodzaj działalności funkcjonuje w danym okresie.
Aktualnie premiowane są paragony fiskalne wystawiane w salonach kosmetycznych lub fryzjerskich. Kolejnymi branżami będą: prywatna praktyka lekarska, naprawa i konserwacja samochodów oraz gastronomia. Pierwsza zmiana działalności nastąpi 1 stycznia 2016 roku, a informacja o tym zostanie opublikowana na stronie internetowej loterii – tłumaczy Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.
Pierwszy paragon z branży premiowanej zostanie wyłoniony 18 stycznia 2016 roku. Daty kolejnych losowań nagrody specjalnej to: 18 kwietnia, 18 lipca i 17 października 2016.
Jak zarejestrować paragon fiskalny?
Wszystkie paragony fiskalne można zgłaszać na stronie internetowej loteriaparagonowa.gov.pl. Znajduje się tam formularz rejestracyjny, który należy poprawnie wypełnić. Niezbędne będą do tego dane znajdujące się na paragonie fiskalnym: numer unikatowy kasy, NIP firmy, data sprzedaży, kolejny numer wydruku oraz kwota brutto. W przypadku dokonywania pierwszego zgłoszenia, uczestnik musi również podać swój numer telefonu oraz adres e-mail. Dzięki temu organizator będzie mógł się bezpośrednio kontaktować ze zwycięzcami.
Rejestracja paragonu fiskalnego z branży premiowanej nie różni się znacząco od pozostałych zgłoszeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby w formularzu wybrać aktualnie wyróżniony rodzaj działalności. Do 31 grudnia 2015 roku na liście rozwijanej można zaznaczyć „Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne” – podkreśla Marcin Ciechowicz.
Wydruk z terminala płatniczego to nie paragon fiskalny!
Jednym z celów loterii MF jest zachęcenie polskich konsumentów do odbierania paragonów fiskalnych. Dlatego na stronie internetowej akcji nie można rejestrować innego rodzaju dowodów sprzedaży.
Zgodnie z regulaminem Narodowej Loterii Paragonowej, w zabawie nie będą uwzględniane faktury, wydruki z terminala płatniczego czy też rachunki kelnerskie. Na wygraną pozwolą jedynie poprawne paragony fiskalne, czyli dokumenty zawierające m.in. centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, NIP podatnika, nazwę firmy i jej adres, nazwę towaru lub usługi, datę sprzedaży, cenę, numer unikatowy kasy czy też logo fiskalne. Dlatego zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, jaki dowód sprzedaży został nam wydany – wyjaśnia ekspert PCKF.
Niedługo dobiegnie końca czwarty tydzień funkcjonowania loterii, w której odnotowano już ponad 5 500 000 zgłoszeń. To także okazja do przypomnienia, że paragony fiskalne pochodzące z października 2015 roku, w tym te otrzymane w firmach reprezentujących branżę premiowaną, można zarejestrować tylko do 31 dnia tego miesiąca.