Lasy, jeziora, regionalne specjały i baza noclegowa. Zaprasza województwo podlaskie


fot. pexels

4 parki narodowe, 3 krajobrazowe, 93 rezerwaty, 1998 pomników przyrody, tysiące kilometrów turystycznych szlaków i ścieżek rowerowych. Ponadto kraina jezior, moc regionalnych smaków oraz  magia miast i miasteczek, gdzie na każdym kroku dostrzec można eklektyzm kulturowy. Województwo podlaskie może pochwalić się różnorodną ofertą turystyczną. Kto raz odwiedził ten zakątek Polski, na pewno nieraz  tam wróci.

Co ciekawe północno – wschodnia Polska słynie z różnorodnej bazy noclegowej. Schronienie można znaleźć w kwaterach agroturystycznych, zajazdach, pensjonatach, a także wielogwiazdkowych hotelach. A jeżeli chodzi o kuchnię, to również każdy znajdzie tu coś dla siebie – od tradycyjnych polskich dań przez regionalne sery, kartacze, litewskie pielmieni, sękacze, babki ziemniaczane i tatarskie pierekaczewniki.

Północ województwa zamieszkuje mniejszość litewska i moleny staroobrzędowców, południe i wschód Podlasia to 350 tysięcy wyznawców prawosławia i piękne stare drewniane cerkwie, a wśród nich Święta Góra Grabarka  – najbardziej czczone miejsce kultu prawosławnego.

Będąc na Podlasiu warto na chwilę zatrzymać się w Tykocinie gdzie znajduje się synagoga z 1642 r., pierwszy w Europie alumnat, klasztor i kościół z połowy XVIII w. a także zamek, który odrestaurował lokalny przedsiębiorca. Godny uwagi jest też  Drohiczyn – dawna stolica województwa podlaskiego z wieloma świątyniami.  Miłośnicy rzek mogą odpocząć nad Biebrzą i Narwią, które  zwane są „polską Amazonią”.

Absolutną perełką jest natomiast Puszcza Białowieska, a w niej ścisły rezerwat żubrów. Mając odrobinę szczęścia można zobaczyć jak król puszczy żyje na co dzień i jak ten absolutnie naturalny kompleks leśny radzi sobie bez człowieka. Kolejna nietuzinkowa atrakcja to Podlaski Szlak Tatarski, który liczy 150 km. Na nim do zwiedzenia są meczety i muzułmańskie cmentarze – mizary.

Wiedzie on przez Białystok, Sokółkę, Bohoniki, Krynki, Kruszyniany, Supraśl. To miejscowości powiązane historycznie, architektonicznie z kulturą tatarską i religią muzułmańską, ale też widoczne są skojarzenia z judaizmem oraz z zamieszkującymi tu wyznawcami prawosławia.

Jako punkt wypadowy, znakomitym miejscem może być położony na obrzeżach Sokółki ośrodek eMeF, należący do jednej z najważniejszych firm z branży agro w regionie – Metal-Fach. Lokalizacja w centrum Zielonych Płuc Polski powinna zachęcić turystów zarówno z kraju jak i z zagranicy do odpoczynku w tym właśnie centrum szkoleniowo – serwisowym. Stąd jest naprawdę blisko do wielu wymienionych wcześniej atrakcji turystycznych województwa podlaskiego.

Ośrodek oferuje miejsca noclegowe o wysokim standardzie. Są tam pokoje  jedno  i dwuosobowe, jak też propozycje dla całych rodzin, które mogą odpocząć w apartamencie z kuchnią i łazienką. Goście mogą mogą  korzystać z jacuzzi, sauny, urządzeń do cardio fitnesu. Mają też zagwarantowany dostęp do internetu.

– Ceny, które proponujemy w naszym ośrodku nie są wygórowane. Jeżeli ktoś zdecyduje się na komfortowy, pięcioosobowy apartament to cena noclegu wyniesie 350 złotych. „Jedynki” są u nas w cenie 120 złotych – mówi Joanna Jatkowska, przedstawicielka eMeF-u.

Centrum wypoczynkowe może pochwalić się nietuzinkową kuchnią, w której nie brakuje regionalnych specjałów takich jak kartacze, pierogi, babka i kiszka ziemniaczana. Są też tradycyjne polskie dania – żur, flaki, schabowy czy bigos.

– Zadbamy o to, aby każdy, kto zdecyduje się na nocleg w naszym ośrodku spędził tu miło czas, wypoczął, najadł się do syta i skorzystał z przebogatej oferty turystycznej naszego województwa – zachęca Joanna Jatkowska.