Kwas foliowy Folik – niezbędnik przed i w początkowym okresie ciąży

Kwas foliowy, nazywany także folacyną, folanem lub witaminą B9, jest substancją niezbędną do prawidłowego rozwoju płodu. Jest on kluczowy szczególnie podczas pierwszych tygodni ciąży, kiedy to kształtuje się mózg i rdzeń kręgowy. Niedobór kwasu foliowego może przyczynić się do powstania wad cewy nerwowej powodując nieuleczalne choroby takie, jak przepuklina mózgowa czy rozszczep kręgosłupa, któremu w większości przypadków towarzyszy wodogłowie lub szereg innego rodzaju upośledzeń. W związku z tym, zarówno kobietom planującym ciążę, jak i tym, które już spodziewają się potomstwa, zaleca się codzienne przyjmowanie 0,4 mg witaminy B9.

Kwas foliowy przed ciążą

Jak podają statystyki, aż połowa ciąż w naszym kraju jest nieplanowana. W związku z tym, zaleca się przyjmowanie preparatów takich, jak kwas foliowy Folik przez wszystkie kobiety w okresie rozrodczym. W pierwszym trymestrze ciąży jego dawka może zostać zwiększona z 0,4 mg do 1mg, lecz zmiana ta musi być uzgodniona z ginekologiem. Nie ma możliwości, by przedawkować witaminę B9, nawet jeżeli przyjmuje się ją przez kilka lat.

Przygotowując się do zajścia w ciążę, warto zadbać nie tylko o suplementację, na przykład przy pomocy kwasu foliowego Folik. Jeżeli borykamy się z nadwagą, warto pomyśleć o zmianie jadłospisu i zwiększonej aktywności fizycznej tak, by nie obciążać zbytnio organizmu, a gdy palimy papierosy – pozbyć się tego nałogu.

Kiedy nie zaleca się przyjmowania kwasu foliowego?

Niestety, nie zawsze przyjmowanie witaminy B9 w ciąży jest bezpieczne. W prawidłowym przyjmowaniu kwasu foliowego kluczową rolę odgrywa gen MTHFR. Część kobiet na skutek mutacji w tym właśnie genie nie jest w stanie przyswajać folacyny, a dodatkowa suplementacja tym składnikiem, może im jedynie zaszkodzić. Dochodzi wówczas bowiem do odkładania się nadmiaru kwasu foliowego w toksycznej formie, co może być nawet przyczyną raka. Planując ciążę, warto wykonać prosty test genetyczny w kierunku mutacji w genie MTHFR, co pomoże w uniknięciu wad cewy nerwowej u dziecka i innych patologii ciąży. Mimo, że mutacja ta jest popularna (występuje z różnym nasileniem u około 50% kobiet), mało się o niej mówi jako, że zwykle nie daje żadnych objawów.

Witamina B9 w ciąży a wady cewy nerwowej

Na 1000 żywych urodzonych dzieci, 2-3 ma wady układu nerwowego. Umieralność wśród nich wynosi 0,89 na 100 urodzonych. Podłożem tego problemu jest fakt, że wady cewy nerwowej powstają w pierwszym miesiącu ciąży, czyli wówczas, gdy kobieta przeważnie nie zdaje sobie sprawy, z faktu, że spodziewa się potomstwa. Na schorzenie to wpływ ma także środowisko oraz uwarunkowania genetyczne. Zwiększone ryzyko tworzenia się wad cewy nerwowej występuje w rodzinach, gdzie problem ten pojawił się już w przeszłości (do czwartego pokolenia wstecz), u matek chorych na cukrzycę, przyjmujących leki na padaczkę oraz mających podwyższony poziom płodowego białka. Jak pokazują badania, w rodzinach obciążonych ryzykiem wystąpienia tej wady genetycznej, codzienne przyjmowanie witaminy B9 miesiąc przed spodziewanym zapłodnieniem i przez 3 pierwsze miesiące ciąży zmniejszyło ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego aż o 75%.

Wszystkie niezbędne informacje na temat suplementacji kwasem foliowym w ciąży można znaleźć pod adresem: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja