Kryzys małżeński w dobie koronawirusa a pomoc psychoterapeuty par

Pandemia koronawirusa i idące w ślad za nią obostrzenia bardzo mocno wpłynęły na życie każdego z nas. O ile adaptacja do pracy z domu przychodzi stosunkowo łatwo, a zakupy o określonych godzinach, maseczki czy regularne mycie rąk stały się dla nas czymś oczywistym, to w życiu rodzinnym zaistniałe zmiany niekoniecznie wyszły na dobre. Dlaczego tak się stało? Co zrobić, jeśli również Twój związek dopadł korona-kryzys?

Kryzys małżeński w dobie koronawirusa – dlaczego?

Dlaczego to właśnie teraz, kiedy więcej czasu spędzamy ze sobą nawzajem, ujawnia się więcej problemów w związkach? Wbrew pozorom nie jest to zjawisko nowe – również po wakacjach, świętach czy wspólnych wyjazdach terapia małżeńska u psychoterapeuty cieszy się zwiększoną popularnością. Dla wielu par to pierwsza od wielu lat sytuacja, w której spędzają ze sobą całe dnie – o ile na wakacjach mowa o tygodniu czy dwóch, o tyle obostrzenia w dobie pandemii trwają już miesiące. Drobne nieporozumienia, które udawało się załatwić uśmiechem czy przytuleniem, zaczynają rosnąć do rangi poważnych nieporozumień, dzielących partnerów na dobre. Sprzątanie po sobie, przygotowywanie posiłków, wspólny komputer i ulubione miejsce wykonywania pracy – wszystko to każdego dnia może stać się zarzewiem kolejnego konfliktu. Znika również poczucie tęsknoty za sobą, pojawiające się, ilekroć po ciężkim dniu wracało się do „swojej drugiej połówki” – przesiadując ze sobą całymi dniami mamy raczej ochotę się gdzieś wyrwać niż spędzić jeszcze więcej czasu ze sobą. Zresztą, zniknęły nawet okazje do wspólnych wyjść – miły wieczór w restauracji zawsze był dobrym sposobem na podtrzymanie ognia w związku. Dziś, przez ograniczenia koronawirusowe to niemożliwe lub bardzo utrudnione.

Dobrym relacjom między partnerami z pewnością nie sprzyja także obawa o zdrowie – swoje i swoich najbliższych. Media dosłownie bombardują nas doniesieniami o kolejnych przypadkach koronawirusa i ich skutkach. Rośnie również obawa o przyszłą sytuację ekonomiczną – kolejne lockdowny znacznie ograniczyły obroty w wielu branżach, odbijając się także na dochodach rodziny. Wszystko to może być źródłem kolejnych napięć, które negatywnie wpływają na relacje rodzinne.

Pomoc małżeństwom w kryzysie – terapia dla par

Warto pamiętać, że pojawiające się problemy są tymczasowe – najczęściej ich katalizatorem jest właśnie przymusowe pozostawanie w domu przez długie miesiące, stres i obawy o przyszłość. Nie są to okoliczności, w których spodziewamy się żyć przez resztę naszego życia, dlatego nie warto pod ich wpływem podejmować dalekosiężnych decyzji. Nierzadko właśnie w takich momentach na jaw wychodzą latami skrywane pretensje, niedomówienia i emocje.

Na szczęście pary przeżywające trudniejsze chwile nie muszą zmagać się ze swoimi problemami samodzielnie. Bardzo często pomoc specjalisty, który przyjrzy się ich problemom chłodnym okiem, okazuje się wsparciem, które wystarcza do uratowania związku. Terapia małżeńska każdego roku pomaga tysiącom par znaleźć na nowo wspólny język, który towarzyszył im w początkowej fazie relacji – uczy słuchać, rozmawiać i wczuwać się w położenie współmałżonka czy partnera. Terapia par pomaga zrozumieć każdemu z małżonków, że druga osoba jest odmienna, ma inne upodobania, plany i przyzwyczajenia, które należy szanować, zamiast wymuszać zmiany i dopasowanie partnera do siebie. W Twoim małżeństwie znów, zamiast walki może zagościć współpraca, a zamiast chłodnych relacji – miłość. Wymaga to jednak zmian ze strony obojga partnerów, w kierunkach, które może nakreślić profesjonalista.

Pomoc psychologiczna dla par przynosi niekiedy imponujące rezultaty – już nawet podczas pierwszej rozmowy małżonkowie odkrywają, że wbrew pozorom bardzo wiele ich łączy i stali się sobie bardzo bliscy, a ewentualne tarcia dotyczą w istocie rzeczy o niewielkim znaczeniu, które przy odrobinie starań i dobrych chęci można przezwyciężyć. Osoby myślące o rozwodzie wychodzą z gabinetu z zupełnie innym nastawieniem i zaczynają pracę nad swoim związkiem.

Kiedy i gdzie szukać pomocy?

Jeśli kolejne próby rozwiązania problemów w obrębie rodziny nie przynoszą pożądanych rezultatów, to znak, że warto wybrać się po profesjonalną pomoc. Szczególnie teraz, w okresie COVID-19, wiele małżeństw nie radzi sobie z rozładowaniem napięcia pomiędzy małżonkami. Z sięganiem po wsparcie specjalistów nie warto czekać, aż pandemia dobiegnie kresu – może się bowiem okazać, że małżonkowie oddalą się od siebie tak bardzo, że odbudowa relacji będzie niemal niemożliwa. Wielu terapeutów świadczy swoje usługi przez internet – wystarczy więc spokojne miejsce w domu, komputer i stabilne połączenie z Internetem.

Oczywiście nie od razu terapia dla małżeństw przynosi oczekiwane rezultaty – niekiedy potrzebne są całe serie spotkań, zanim małżonkowie zauważą poprawę w pożyciu. Ważne jest, aby obie strony tego chciały – w przeciwnym razie walka o uratowanie związku jest możliwa, ale znacznie trudniejsza. Nawet jednak w takiej sytuacji nie warto rezygnować, może się okazać, że druga strona zmieni swoje podejście i również włączy się w ratowanie małżeństwa.

Każdą parę, która myśli o rozwodzie, warto zachęcić do wypróbowania, jakie możliwości otwiera terapia par. Podjęcie decyzji o zakończeniu małżeństwa jest ogromną zmianą w życiu i nierzadko wywołuje mnóstwo zgryzot, dlatego przed złożeniem dokumentów rozwodowych warto dać swojemu związkowi kolejną szansę, pod okiem specjalisty.

Kompleksową pomoc można znaleźć w Centrum Rodzinnym i Rozwodowym, gdzie Twoja rodzina otrzyma wsparcie psychologów i psychoterapeutów, wyspecjalizowanych w problemach rodzinnych (psychoterapia par lub indywidualna). Niezależnie od rodzaju problemu, z jakim się zmagacie, to właśnie w Centrum Rodzinnym i Rozwodowym będziecie mogli spotkać się z seksuologiem, lekarzem psychiatrą, mediatorem czy pedagogiem, aby móc wesprzeć wasze starania o uratowanie związku i wskazać możliwe rozwiązania nagromadzonych problemów. Wspólne ich przepracowanie przybliża małżonków do siebie i pozwala z optymizmem myśleć o przyszłości.

centrum rodzinne i rozwodowe otrzymasz pomoc terapeuty zarówno stacjonarnie jak również online.

Więcej informacji na stronie https://rodzinneirozwodowe.pl/