Posiadanie kota w domu to spory obowiązek. Wprawdzie nie tak duży, jak w przypadku psa, z którym trzeba kilka razy dziennie wychodzić na spacery, ale decyzja o przyjęciu kota pod swój dach musi być starannie przemyślana.
Biorąc kota do domu stajemy się za niego odpowiedzialni do końca jego życia – przez 10, 15, a nawet 20 lat. Będzie on nam towarzyszył w wielu etapach naszego życia, trzeba więc się zastanowić, czy będziemy w stanie opiekować się zwierzakiem w przypadku zmiany pracy, narodzin dzieci, czy choroby.
Opiekun kota powinien znać podstawowe zasady żywienia, wychowania, pielęgnacji tych zwierząt. Należy się liczyć z ewentualnymi problemami związanymi z pupilem – z jego zdrowiem i zachowaniem i trzeba być przygotowanym na wydatki takie, jak jedzenie, wyprawka dla kota, zabieg sterylizacji czy kastracji, wizyty u weterynarza, leczenie w przypadku choroby. Trzeba też się zastanowić, czy mamy dla kota wystarczająco dużo czasu, co zrobimy z nim w czasie wakacji.
Należy też zabezpieczyć mieszkanie, pochować kable, pozbyć się trujących kwiatów, schować wszelkie lekarstwa i środki czystości, zabezpieczyć okna i balkon siatką. Trzeba skompletować wyprawkę dla kota, przygotować pupilowi legowisko, miski na karmę i na wodę, niezbędna będzie też kuweta dla kota, żwirek, zabawki, transporter.
Zanim kot trafi pod nasz dach, koniecznie sprawdźmy, czy któryś z członków naszej rodziny nie jest uczulony na koty. Często przeszkodą jest też posiadanie innych zwierząt. Niektóre czworonogi, nie tylko psy, również i koty nie tolerują innych zwierząt na swoim terenie. Kota nie powinny też brać do domu osoby, które posiadają chomiki, myszki czy ptaki. Te zwierzęta mogą paść ofiarą kota.
Trzeba też liczyć się ze zniszczeniami w mieszkaniu. Kot może drapać meble, dywany, może niechcący zrzucić i zniszczyć cenną pamiątkę, wysypać ziemię z kwiatów, załatwić swoje potrzeby w nieodpowiednim miejscu.
Zalety posiadania kota
Pamiętajmy, że obecność kota w domu to wiele korzyści. Posiadanie kota bardzo korzystnie wpływa na układ immunologiczny, zwiększa odporność na różne choroby, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału, udaru i innych chorób serca. Mruczenie zwierzaka i głaskanie kociej sierści wpływa pozytywnie na samopoczucie człowieka, odpręża, relaksuje, odstresowuje.
Przebywanie w towarzystwie kota zwiększa produkcję hormonu szczęścia, wspomaga leczenie depresji. Radosne zabawy kota potrafią wywołać uśmiech na twarzy nawet najpoważniejszej osoby.