Każdy lubi sobie pospać, sen wydaje się odgrywać istotną rolę w naszym ogólnym stanie zdrowia i samopoczucia. Thomas Edison określił sen jako stratę czasu, która okrada nas z ambicji i inteligencji. Jednak śpimy przez jedną trzecią naszego życia! Jeśli niektórzy z nas też uważają, że sen to strata cennego czasu, godziny podczas których nic się nie dzieje to mogą być zaskoczeni: tak naprawdę jest całkiem na odwrót.
Naukowcy badają sen od lat i choć istnieje wiele teorii dlaczego to robimy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne: jeśli nie mamy wystarczająco dużo snu to ma to wpływ na nasze samopoczucie i umiejętności poznawcze. Wystarczy jedna noc bez snu, a nasza zdolność koncentracji znacznie się ograniczy.
Przez gorączkowy tryb życia jaki prowadzimy w dzisiejszych czasach większość ludzi nie wysypia się. Może to prowadzić zarówno do krótkich jak i długoterminowych konsekwencji zdrowotnych. Badania z Harvard Medical School wykazały, że brak snu zwiększa ryzyko wypadków i rozwoju chorób, w tym zwiększenia nadciśnienia tętniczego, zaburzeń nastroju i osłabienia układu odpornościowego. Liczne badania wykazały powiązanie niewystarczającej ilości snu z przybieraniem na wadze. Gdy śpimy organizm wydziela hormony, które pomagają kontrolować apetyt, metabolizm oraz przetwarza glukozę. Wyniki sześcioletnich badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Quebec wykazały, że u osób dorosłych, które pozbawione są odpowiedniej ilości snu przez lata, zwiększa się znacznie ryzyko przyrostu masy ciała. Osoby śpiące mniej niż sześć godzin na dobę przez 6 lat były ponad cztery razy bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2.
Sen jest także głównym stymulantem dla ludzkiego hormonu wzrostu HGH, który jest istotny w profilaktyce anti-aging. HGH odgrywa wiele istotnych ról w zdrowiu naszego ciała: regeneruje skórę, kości i narządy, inicjuje naprawę komórek i tkanek poprzez produkcję kolagenu. A kolagen sprawia, że skóra jest napięta i pełna życia. Nie bez powodu nazywa się sen: snem Spa.
Sen to czas regeneracji. Cały organizm włącza tryb regeneracji po intensywnym dniu. Odpoczywają oczy, żołądek ( dlatego tak ważne, by nie jeść przed pójściem spać, gdyż inaczej żołądek będzie musiał trawić zamiast regenerować się), nadwyrężone mięśnie czy serce. Ciało skupia się na własnych potrzebach, a nie na potrzebach obudzonego umysłu. Pamiętajmy więc, by zapewnić sobie właściwe podłoże na te kilka godzin. Dobry materac, wywietrzona sypialnia, brak silnego światła czy stymulatorów, jak komputer lub telewizor. Tworząc oazę spokoju i ciszy możemy być pewni, że podczas snu organizm bez zakłóceń wykona swoja pracę.
Osoby, które mają problemy z zaśnięciem i przespaniem 7-8 godzin w nocy, powinny udać się do lekarza i wspólnie poszukać przyczyn takiej przypadłości. Nie czekajmy z tym problemem latami, nie pozwalajmy, by chroniczne niewyspanie wpłynęło źle na nasze zdrowie. Korzyści ze snu są o wiele przyjemniejsze i zdrowsze.
..
.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę materace Koło producenta , który oferuje szeroki wybór materacy do spania, gwarantując najwyższą jakość snu. |