Koncentratory tlenu to przydatne urządzenia medyczne, które służą wsparciem podczas tlenoterapii domowej. Przydać się one mogą w przypadku osób, które mają do czynienia z niewydolnością oddechową przewlekłą oraz ostrą.
Koncentratory tlenowe – urządzenia, które pomagają w podaniu tlenu
Pacjenci, którzy mają do czynienia z dolegliwościami odnoszącymi się do chorób układu oddechowego, mogą nie być w stanie samodzielnie zaspokoić potrzeb tlenowych swojego organizmu. To oni wykorzystują koncentratory tlenowe, które służą do podawania tlenu w domu. Są one także wykorzystywane w warunkach szpitalnych. Korzystając z koncentratora tlenu można zmniejszyć ilość duszności, jakie mogą stanowić m.in. zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
Jak działa koncentrator tlenu?
Koncentrator tlenu wykorzystuje powietrze dookoła, a potem doprowadza do jego przetworzenia. Te urządzenia medyczne mają tą zdolność, że tlen koncentrują z powietrza pobranego. Nie są one zdolne na jego wytworzenie, jak wiele osób błędnie sądzi. Gdyby tak faktycznie było to terapia tlenowa przy użyciu tego narzędzia, musiała by wymagać użycia określonej i ograniczonej dawki tlenu, jaka byłaby umieszczona w środku. Narzucałoby to pewne ograniczenia, których żaden pacjent na pewno nie chciałby odczuć na własnej skórze.
Kto powinien stosować koncentrator tlenu?
Przenośny koncentrator tlenu, jak również ten stacjonarny dedykowany jest do terapii tlenowej dla osób, które na co dzień mogą mieć do czynienia z następującymi schorzeniami:
- astma oskrzelowa,
- włóknienie płuc,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- niewydolność oddechowa,
- dysplazja oskrzelowo-płucna,
- przebyty zawał mięśnia sercowego,
- dławica piersiowa,
- niedociśnienie i nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność krążeniowa.
Przenośny i stacjonarny koncentrator tlenu może być także wykorzystywany podczas leczenia chorób nowotworowych i mukowiscydozy. Wysokiej jakości koncentratory tlenu, jakie pochodzą od sprawdzonych producentów, bardzo często znalazły się w użyciu podczas pandemii koronawirusa.
Jak długo używać koncentratora tlenu?
Odpowiedzi na to pytanie udzieli lekarz, który zajmuje się leczeniem poszczególnych schorzeń medycznych. Pod uwagę zawsze branych jest wiele czynników. Te najbardziej skomplikowane przypadki chorobowe mogą sprawić, że pacjent będzie skazany na koncentrator tlenowy przez całe życie. Przykładem może być obturacyjna choroba płuc. Pacjenci, którzy mają z tym do czynienia, wymagają podawania tlenu nawet przez dwanaście godzin każdego dnia.
Są też takie osoby, które mają choroby płuc, jakie wymagają ciągłego podawania tlenu przez 24h.
Koncentratory tlenu dostępne są w sklepach, jakie zapewniają dostęp do urządzeń medycznych. Do dyspozycji są nowoczesne koncentratory tlenu, które można zakupić na stałe lub wynająć.