Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą posiadać rachunek bankowy. Jest to element niezbędny pozwalający na gromadzenie przychodów uzyskiwanych w ramach wystawianych faktur. W przypadku takich przedsiębiorców teoretycznie nie ma znaczenia, czy będzie to rachunek osobisty posiadany do tej pory czy nowo otwarty rachunek firmowy. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze?
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej istnieje możliwość posiadania osobistego konta bankowego wykorzystywanego także do celów firmowych. Warto bowiem mieć świadomość, że w polskim prawie nie można znaleźć przepisów regulujących tę kwestię. Wybór konkretnego rozwiązania należy więc przede wszystkim do przedsiębiorcy.
Zalety osobistego konta wykorzystywanego w ramach firmy
Rachunek osobisty będący jednocześnie rachunkiem firmowym może być korzystną opcją.
Jest to związane z ograniczeniem formalności – przedsiębiorca nie musi podpisywać kolejnych umów, nie musi zapamiętywać dodatkowego numer PIN czy danych do logowania (jeśli w grę wchodzi bankowość internetowa).
To także wygodne rozwiązanie, gdy przedsiębiorstwo nie jest duże i nie osiąga wysokich przychodów, zaś przelewy wychodzące ograniczają się przede wszystkim do przelewów do urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ponadto konta osobiste w większości banków są zupełnie darmowe. Nie trzeba płacić za miesięczne prowadzenie rachunku, wykonywanie przelewów czy korzystanie z karty. W efekcie przedsiębiorca może sporo zyskać.
Zalety posiadania typowego konta firmowego
Warto jednak mieć świadomość, że i typowe konto firmowe także posiada swoje zalety.
Do najważniejszych atutów zalicza się przede wszystkim możliwość oddzielenia finansów osobistych od kapitału firmowego. Ułatwia to sprawowanie kontroli nad przepływem pieniędzy, zapobiegając np. utracie płynności finansowej czy nadmiernych wydatków.
Zaletą posiadania firmowego rachunku bankowego jest również dostęp do wielu ciekawych promocji. Przykładowo, wybierając konta firmowe w Idea Bank, można zyskać nawet do 900 zł premii w ramach akcji „premiowanie za bankowanie”, uzyskać 10-procentowy zwrot za wydatki firmowe czy uzyskać dostęp do debetu 0%.
Typowe konto firmowe pomaga również w wygodnym korzystaniu z dodatkowych usług bankowych. Przedsiębiorcy mogą liczyć między innymi na ograniczenie formalności w przypadku chęci zaciągnięcia kredytów na działalność. Ponadto znacznie łatwiej jest uzyskać limit kredytowy w rachunku bankowym. Dzieje się tak dlatego, że banki monitorują przepływ gotówki i na tej podstawie są w stanie oszacować zdolność kredytową konkretnego przedsiębiorstwa.
Które rozwiązanie wybrać?
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie związana z wyborem rachunku osobistego lub typowo firmowego na konto w ramach prowadzonej działalności. Brak jakichkolwiek wymagań od strony prawnej powoduje, że jest to wybór zupełnie indywidualny. Należy więc przeanalizować wszystkie „za i przeciw”, by podjąć słuszną decyzję.