Jakie są skutki nieprawidłowej diety?

Z każdej strony słyszy się o konieczności stosowania prawidłowej diety. Co tak naprawdę kryje się pod tym stwierdzeniem? I jakie mogą być skutki niezdrowego odżywania? Jakie produkty warto włączać do swojej diety, a z jakich zrezygnować, by uniknąć problemów ze strony układu pokarmowego?

 

Prawidłowa dieta, czyli jaka?

Złe odżywanie przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych. Wynika to z tego, że z pożywieniem człowiek dostarcza sobie składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety wraz z pożywieniem dostarcza się również składników, które przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia. Nieodpowiednia dieta może przyczynić się do:

– problemów ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia, biegunki, wymioty, refluks i zgaga)

– niedoborów witamin i minerałów, które przyczyniają się do wielu chorób (np. anemia, osłabiona odporność, wypadanie włosów, niedożywienie itd.)

– zaburzeń pracy całego organizmu

– wypadania włosów oraz osłabienia paznokci

– nadwagi lub niedowagi

– pojawienia się cellulitu.

 

Nie ma diety uniwersalnej, którą mogą stosować wszyscy ludzie, ponieważ często niektóre zalecane produkty powodują alergie i problemy żołądkowe. Wiedząc co jest odpowiednie dla danego organizmu, nie trzeba będzie się zastanawiać co na wzdęcia, zaparcia czy bóle brzucha.

 

Co na wzdęcia, czyli jak zwalczyć skutki nieodpowiedniej diety?

Wymienione wyżej problemy zdrowotne wynikają przede wszystkim ze spożywania tłustych  i ciężkich potraw, bogatych w cukry i sól, które mają bardzo niekorzystny wpływ na metabolizm ludzkiego organizmu. Dieta uboga w zdrowe mięso, owoce i warzywa również przyczynia się do pogorszenia stanu organizmu. Niezdrowe odżywianie, nieregularne spożywanie posiłków, jedzenie w biegu najczęściej powodują problemy natury gastrycznej. Co na wzdęcia czy zaparcia zastosować, by szybko pozbyć się problemów żołądkowych? Przede wszystkim środki dostępne w aptece, które zawierają naturalne składniki, takie jak rumianek, arcydzięgiel, ostropest czy kminek niwelujące skutki złej diety i przynoszące szybką ulgę. Co na wzdęcia z domowych sposobów sprawdzi się najlepiej? Na pewno napary z kminku, melisy czy mięty, czyli składników wiatropędnych i o działaniu przeciw wzdęciom. Należy też unikać pokarmów, które przyczyniają się do problemów żołądkowych. Bardzo ważne jest też unikanie jedzenia w pośpiechu oraz spożywania wzdymających pokarmów takich jak ryż, jajka czy produkty mleczne.