W ostatnich latach kobiety coraz chętniej karmią dzieci piersią, a wszelkie organizacje, pediatrzy i media szczególnie promują ten sposób karmienia.
Nic dziwnego! Mleko matki to najlepszy pokarm dla noworodka, niemowlęcia, a nawet starszego dziecka. Zawiera ono cenne dla rozwoju dziecka składniki, które organizm matki dopiera specjalnie do potrzeb. Właśnie dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią co najmniej do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia, a dopiero po tym czasie można wprowadzać nowe produkty.
Nic na siłę!
Jednak karmienie piersią nie powinno być przymusem. Jeśli więc ktoś mówi ci, że powinnaś karmić tak długo, jak długo chce tego dziecko, to (chociaż poniekąd ma rację), nie sugeruj się czyimiś opiniami. Ty też jesteś tu stroną i jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz karmić swojego niemowlęcia – nie zmuszaj się do tego.
Jeśli więc znalazłaś się w sytuacji, w której musisz dokarmiać swoje dziecko mlekiem modyfikowanym lub całkowicie na nie przejść, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego produktu.
O czym pamiętać?
Mleko modyfikowane to mleko krowie poddane modyfikacji. Musisz bowiem wiedzieć, że nie powinno się podawać nieprzetworzonego mleka krowiego dzieciom poniżej pierwszego roku życia. Zawiera ono bowiem zbyt wiele składników, obciążających organizm dziecka (m.in. ma za dużo białka i tłuszczu).
Właśnie dlatego producenci modyfikują mleko krowie tak, by dopasować je do potrzeb dziecka. Skład mleka modyfikowanego jest uzależniony od wieku dziecka – inne mleko podasz maluszkowi do 6 miesiąca życia, a inne starszemu dziecku.
Ciężko zbliżyć sztuczne mleko do naturalnego pokarmu matki, ale producenci starają się odtworzyć w mleku modyfikowanym wszystkie potrzebne składniki. Właśnie dlatego mleko modyfikowane ma zmniejszoną (w stosunku do mleka krowiego) ilość białka krowiego (często powodującego alergię) oraz zredukowaną ilość tłuszczy (część zastępują oleje roślinne). Natomiast poziom zawartości pierwiastków i minerałów jest lepiej dopasowany (mniej sodu, potasu i chloru, więcej wapnia, dodatkowo: żelazo, jod, cynk i selen). Mleka modyfikowane wzbogaca się też o witaminy (m.in. A, E, C, D i K).
Które mleko kupić?
Najlepiej omów wybór mleka z zaufanym pediatrą. Oprócz „zwykłych” produktów, masz też do wyboru mleka specjalistyczne, np. zastępcze, hypoalergiczne czy antyrefluksowe. Pamiętaj, że specjalne oznaczenia ułatwią ci dobór mleka do wieku dziecka. Mleko początkowe, przeznaczone dla dzieci do 6 miesiąca życia oznaczone jest cyfrą 1. Mleko następne – dla dzieci pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia – oznaczone cyfrą 2. Dzieci powyżej 1. roku życia będą spożywać już mleko „junior” z cyfrą 3 lub 4.
Obserwuj swoje dziecko, czy dobrze reaguje na dany rodzaj mleka. Nietolerancja różnych składników (np. białka lub laktozy) może objawiać się na różne sposoby, np. poprzez reakcje skórne lub bóle brzuszka. Czasami wystarczy zmienić rodzaj lub producenta mleka, by pokarm był lepiej przyjmowany, a dziecko zadowolone i spokojne.