Kamica nerkowa to jedna z tych dolegliwości, które mogą rozwijać się przez lata, nie dając żadnych objawów. Dopiero atak kamicy, czyli kolka nerkowa, wskazuje nam, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Osoby narażone na rozwój piasku i kamieni nerkowych powinny niezwłocznie podjąć działania prewencyjne, które mogą uchronić je przed bolesną przypadłością. Jedną z najważniejszych zasad zapobiegania kamicy jest nawadnianie organizmu. Ale jaką wodę pić przy kamicy nerkowej, by uzyskać najlepsze efekty?
Różne rodzaje wody
Woda wodzie nierówna. Choć nawadniać musimy się wszyscy, to nie każdy rodzaj wody będzie odpowiedni dla osób obciążonych konkretnymi schorzeniami. Osoby narażone na rozwój kamicy nerkowej powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Szczegółowe informacje dotyczące rodzajów wód można znaleźć na stronie: https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/rodzaje-wody-mineralna-zrodlana-stolowa.-jakie-sa
Czy woda z kranu szkodzi nerkom?
Wiele osób sądzi, że woda z kranu szkodzi nerkom, a właściwie osobom, które są narażone na rozwój kamicy nerkowej. Twarda woda może powodować problemy, ale głównie z domowymi sprzętami – nie ze zdrowiem. Okazuje się, że kamień, który osadza się w układzie moczowym nie ma nic wspólnego z tym, który można znaleźć na dnie czajnika. Bez problemu więc można pić wodę z kranu – zarówno tę przegotowaną, jak i surową (o ile jest zdatna do picia).
Jaką wodę pić przy kamicy nerkowej?
To, co jest najistotniejsze przy kamicy nerkowej, to solidne nawadnianie organizmu. Ilość wypijanych codziennie płynów musi być większa niż u zdrowej osoby. Najlepiej wybierać czystą wodę niskozmineralizowaną, a unikać wody gazowanej. Żeby zwykłej wodzie dodać nieco smaku można dodać do niej odrobinę soku z cytryny.
Filtrowanie wody
Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w dzbanek lub butelkę do filtrowania wody. Dzięki temu mamy pewność, że woda nalewana z kranu jest czysta, pozbawiona chloru i cząstek mechanicznych z rur. Dzbanki poprawiają również walory smakowe i kolorystyczne wody. To gwarancja zdrowej, czystej i pysznej wody każdego dnia.
Podsumowanie – jaką wodę pić przy kamicy?
Woda to źródło życia i napój, który wszyscy powinni spożywać każdego dnia. Osoby narażone na rozwój kamicy nerkowej muszą jej pić jeszcze więcej niż ludzie zdrowi – średnio o 1 litr. Ale liczy się nie tylko ilość, a również jakość. Woda przy kamicy nerkowej powinna być niskozmineralizowana, niegazowana, czysta. By nawadniać organizm i wypłukiwać z niego zbędne składniki.