Jak zrobić dobre zdjęcia w Sylwestra?

Za chwilę skończy się stary rok. Bez znaczenia, czy będziesz go żegnała na balu, na stoku narciarskim, czy w centrum miasta, warto utrwalić ostatnie sekundy AD 2014 na zdjęciu. Przedstawiamy kilka rad, jak stworzyć naprawdę piękne sylwestrowe fotografie!

Lokalizacja

W sylwestrową noc zimowe niebo rozświetlają kaskady fajerwerków. Przy tego typu zdjęciach ważny jest dystans, dlatego oddal się od miejsca wystrzeliwania sztucznych ogni.
Jeśli zależy wam na dobrych zdjęciach z nocy sylwestrowej w plenerze, lokalizacja to podstawa. Stojąc na rynku wśród tłumu ludzi nie zrobimy naprawdę dobrych fotografii. Wystarczy, że ktoś nas popchnie, zasłoni nam aparat i zdjęcie zostanie zepsute. Jeśli jesteśmy zdeterminowani, aby wybrać najlepsze miejsce do fotografowania, możemy zapytać osób obsługujących pokaz sztucznych ogni, w którym kierunku będą wystrzeliwane fajerwerki, aby złapać jak najlepszy kąt fotografowania.

Statyw

Kluczowym elementem jest statyw, bo drżące ręce to prawdziwy wróg udanego zdjęcia fajerwerków. Nie ma dobrych nocnych zdjęć bez użycia statywu. Robienie zdjęć z ręki kończy się zazwyczaj poruszeniem, którego możemy nawet nie zauważyć. Jeśli fotografujemy przy dobrym oświetleniu może nie mieć to znacznego wpływu na zdjęcie, jeśli jednak wybieramy się na zdjęcia nocne, konieczny będzie długi czas naświetlania, przy którym najmniejsze drgnięcie przyniesie negatywne efekty na zdjęciu. Bez statywu poruszenie jest gwarantowane. Możemy także oprzeć się o np. Murek aby bardziej ustabilizować aparat który trzymamy.

Parametry

Gdy jesteśmy już gotowi, powinniśmy ustawić dobre parametry w aparacie, bez których nie osiągniemy oczekiwanego efektu. Mowa tutaj oczywiście o lustrzankach, ponieważ w aparatach cyfrowych jedyne na co możemy sobie pozwolić, to ustawienie odpowiedniego trybu fotografowania – „sztuczne ognie”, „fajerwerki” czy „zdjęcia nocne”. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami lustrzanki, możemy uzyskać naprawdę świetne efekty dzięki manualnym ustawieniom.
Najpierw ustawiamy jak najniższą czułość ISO, najlepiej rzędu 100 czy 200, aby uniknąć powstawania ziarna. Jeśli podniesiemy wartość ISO wyjdą nam jaśniejsze zdjęcia, jednak wtedy jednocześnie spowodujemy powstanie większego ziarna na fotografii. Oczywiście najlepszym trybem do fotografowania sztucznych ogni jest tryb manualny, który pozwala nam na ustawienie wszystkich parametrów. Z automatycznego ustawienia ostrości możemy zrezygnować. Najlepiej ustawić je na nieskończoność. Podczas świetlnych wybuchów musimy regulować wartość przysłony – jeśli ognie są zbyt jasne należy zwiększyć jej wartość na f/8 lub f/16.
Kolejnym ważnym parametrem jest balans bieli, którego nie należy lekceważyć, gdyż źle ustawiony przekłamie kolory fajerwerków. Należy ustawić balans bieli na tryb żarówkowy lub oświetlenie sztuczne, które powinny oddawać prawdziwe barwy na fotografiach.
Gdy chcesz zarejestrować dużą liczbę świetlnych wybuchów, czas naświetlania musi być większy niż 10 s.

Jeśli chcemy wykonać interesujące fotografie na zabawie sylwestrowej w lokalu i na zewnątrz a nie mamy doświadczenia i dysponujemy aparatem cyfrowym lub smartfon polecam ustawienia tematyczne. Wszystko też zależy jakie jest to pomieszczenie ile światła mamy do dyspozycji. Pamiętajmy że fotografujemy radość , zabawę, unikajmy fotografowania przy jedzeniu bo ktoś z pełną buzią napewno nie będzie korzystnie wyglądał.