Choć w ciągu ostatnich dwudziestu lat w Polsce znacznie wzrosła liczba otyłych dzieci wciąż panuje przekonanie, że niemowlęta z nadwagą samoistnie wyrastają ze zbędnych kilogramów. Tymczasem specjaliści biją na alarm, otwarcie mówią o epidemii otyłości i zwracają uwagę na fakt, że dziecięca nadwaga w 70 procentach jest wynikiem błędów żywienia. Jeśli przed czwartym rokiem życia smyka dotyka otyłość, to ma 40 procent szans na bycie otyłym dorosłym.
Poradnik żywienia czyli jak i czym karmić niemowlę
Według specjalistów największym problemem jest przekarmianie dzieci, które później, po latach nadal zjadają znacznie więcej niż należy. Dlatego tak istotne jest wykształcenie u dziecka odpowiednich nawyków żywieniowych. Wydany przez markę BoboVita „Poradnik żywienia małego dziecka. Plan 5 kroków urozmaicenia diety” podpowiada w jaki sposób mądrze rozszerzać dietę dziecka oraz jak odpowiednio bilansować składniki odżywcze by zapewnić dziecku zdrowy start w dorosłość. To niezwykle istotne, gdyż nawyki żywieniowe z wczesnego dzieciństwa „programują” metabolizm na całe życie. Dlatego warto już od pierwszych dni życia dziecko dokonywać mądrych wyborów żywieniowych.
Jak zapobiec otyłości u dzieci?
Mleko modyfikowane jest dość kaloryczne i może przyczynić się do powstania otyłości u dziecka. Dlatego warto karmić piersią, gdyż dzieci karmione mlekiem matki rzadziej mają kłopoty z nadwagą, a produkty dodatkowe zostają wprowadzone do ich diety dopiero po 6. miesiącu życia. Rozszerzając dziecięcy jadłospis należy pamiętać by unikać soli, cukru oraz ostrych przypraw. Maluchy naprawdę nie potrzebują dosładzania. Z całą pewnością wystarczy im do picia woda, zamiast słodkiej glukozy, czy dojrzały banan zamiast dosładzanego sztucznie musu. U dzieci w wieku przedszkolnym należy unikać fast food-ów, niezdrowych przekąsek, słodyczy oraz słodkich napojów. Wychodząc z domu zabierajmy dla dziecka kanapkę czy owoce. Unikniemy w ten sposób konieczności kupowania czegoś niezdrowego na mieście.
Inwestujmy w przyszłość i zdrowie dzieci. Wolne chwile spędzajmy aktywnie na łonie przyrody. Pamiętajmy, że dzieci przejmują od rodziców modele zachowań np. siedzenie przed telewizorem czy wizyty w centrach handlowych zamiast wycieczki do parku. Dzieci bacznie obserwują także nawyki żywieniowe dorosłych. Pamietajmy zatem, aby dawać maluchom dobry przykład. Specjaliści ds. żywienia oraz pediatrzy apelują. To zmiana warunków, w których żyjemy, w dużym stopniu ponosi winę za epidemię otyłości wśród najmłodszych.Brak ruchy, żywność modyfikowana i wszechobecny cukier sprawiają, że kolejne pokolenia są coraz bardziej otyłe.