Znane przysłowie mówi, że leczony katar trwa trzy dni, a nieleczony znacznie dłużej. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ katar rzadko znika sam, a problemy z zatokami potrafią utrzymywać się przez wiele dni. W jaki sposób można pomóc swoim zatokom, kiedy pojawia się infekcja i stan zapalny?
Jak odróżnić alergię od przeziębienia?
Alergicy często podkreślają, że mają problem z odróżnieniem choroby od zwykłej reakcji na alergen w postaci pyłków traw i drzew, czy sierści kota. Tymczasem, nie jest to wcale trudne, ponieważ katar alergiczny wygląda zupełnie inaczej, od przeziębienia. Co charakteryzuje katar sienny?
- nagła i intensywna forma,
- katar jest bardzo wodnisty i leje się z nosa,
- jest przezroczysty,
- towarzyszy mu nadmierne kichanie, świąd oczu i podniebienia.
Niestety, alergicy doskonale wiedzą, czym są problemy z zatokami. Stosowanie sprayu do odtykania nosa może sprawić, że śluzówki wysuszą się i pojawi się krwotok, a sam problem pozostanie. Katar zatyka zatoki, powodując ból głowy i rozdrażnienie. Poza lekami na alergię lekarze polecają, aby wyposażyć się w zestaw do płukania zatok z apteki. Dzięki niemu można doskonale pozbyć się wszelkich alergenów i zanieczyszczeń z zatok nosowych, a jednocześnie wypłukać katar. Odpowiednio dopasowany środek lub woda z solą morską są w stanie nie tylko oczyścić nos, ale również nawilżyć jego śluzówkę i zapobiec podrażnieniom.
Silny katar w trakcie infekcji
Zarówno infekcja wirusowa, jak i bakteryjna mogą spowodować wystąpienie kataru. Zwykle nasila się z czasem, gęstnieje, zatrzymuje się w zatokach i przybiera żółtawą lub zielonkawą formę. Takiego kataru trudno jest się pozbyć, spływa również po ściance gardła, przez co może pojawić się również jego zapalenie i znajduje się ostatecznie w oskrzelach, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Zestaw do płukania zatok i inhalacje
Na pierwszy katar najlepiej stosować spore dawki witaminy C, naturalne środki na odporność i krople do nosa. Należy również oczyszczać zatoki, ponieważ przyspiesza to proces leczniczy i pozbywanie się kataru. Zestaw do płukania zatok można kupić dziś w każdej aptece za niewielkie pieniądze. Jeśli mają korzystać z niego różni członkowie rodziny, każdorazowo powinien być dokładnie dezynfekowany. Najlepiej zaopatrzyć wszystkich w oddzielne zestawy, aby nie zarażać się wzajemnie.
Lekarze bardzo cenią sobie również inhalacje na górne drogi oddechowe. W aptece można kupić przepisany przez lekarza lek, który wlewa się do nebulizatora. Również zwykła sól fizjologiczna dobrze oczyszcza zatoki, a jednocześnie pozwala nawilżyć ich śluzówki, które są bardzo podrażnione katarem. Specjalista może również zalecić wdychanie pod ręcznikiem gorącej wody z solą morską. Jest to sposób znany nawet naszym babciom od wieków i najczęściej przynosi doskonałe skutki. W trakcie kataru dobrze jest też używać zwykłej maści majerankowej z apteki, która natłuści skórę pod nosem, a jednocześnie poprzez swój aromat odetka zatoki. Taka maść polecana jest już od pierwszych dni życia.