Dla wielu osób praca w wielkim biurowcu w centrum miasta jest spełnieniem marzeń.
Okazuje się, że korporacje dają szansę na rozwój kariery zawodowej, wiążą się też nierzadko z prestiżem. Są jednak i głosy sprzeciwu. Szerokie grono pracowników uznaje, że system pracy w korporacji jest jak wielka machina, a zatrudnieni są tam jedynie trybikiem. Jak jest naprawdę? Jakie są wady i zalety pracy w dużych przedsiębiorstwach? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Kto może pracować w korporacji?
Nie da się ukryć, że do pracy w korporacji nadają się tylko określone jednostki. Atrakcyjne są osoby o konkretnym wykształceniu, ale nie oznacza to, że muszą mieć one solidne doświadczenie. W wielu strukturach o wiele bardziej liczy się osobowość – przede wszystkim zadaniowe podejście do pracy, umiejętność pracy pod presją czasu oraz stresu i przystosowanie się do sztywnych reguł organizacyjnych. Doświadczenie nie zawsze jest wymagane, ponieważ wiele nowoczesnych firm organizuje szkolenia, dzięki którym pracownik zdobywa potrzebną wiedzę i umiejętności. Dzięki temu udaje się kształtować osobę, która idealnie będzie realizować powierzone obowiązki.
Duża rotacja pracowników, jaka jest wyraźnie widoczna w korporacjach, wynika jednak nie tylko z wypalenia zawodowego zatrudnionych. Okazuje się, że nie każdy potrafi się dostosować do panujących reguł, nie każdy może też być w pełni dyspozycyjny, a właśnie tego wymaga najczęściej korporacja. Weźmy też pod uwagę, że struktury korporacyjne zakładają rozwój pracownika i dokładnie zaplanowane wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery. Rotację widać więc także w poszczególnych działach firmy oraz na konkretnych stanowiskach.
Na co mogą liczyć pracownicy korporacji?
Rozwój i awans, praca zespołowa, prestiż związany z pracą w światowej firmie, to tylko niektóre atuty, na jakie mogą liczyć zatrudnieni w korporacji. Pracują też najczęściej na podstawie umowy o pracę, otrzymują dodatkowe benefity, takie jak karnety rekreacyjne i sportowe, ubezpieczenia na życie, prywatną opiekę lekarską czy dopłaty do urlopów.
Dobrą wiadomością jest również to, że korporacje inwestują sporo w integrację zespołu. Pomysły na integrację pracowników są różne. Mogą to być gry zespołowe, zawody sportowe albo biwak na łonie natury. Powszechne są kilkudniowe wyjazdy, na których na pracowników czeka moc atrakcji, łącznie z wieczornymi bankietami. Wydarzenia takie można śmiało łączyć z nauką, popularne są także szkolenia, podczas których zatrudnieni nie tylko lepiej się poznają, ale nabywają też nowe umiejętności i zdobywają wiedzę.
Jakie są minusy pracy w korporacji?
Konieczność pełnej dyspozycyjności, przez co pracownik nie zawsze ma czas wolny, który mógłby poświęcić na przyjemności, to tylko jedno z poświęceń, na jakie musi się zgodzić. W długim okresie niekorzystne może być to, że praca staje się najważniejsza, a rodzina i przyjaciele odchodzą na drugi plan. Minusem jest również z całą pewnością praca pod wpływem stresu, który zresztą jest najczęściej wymienianą przyczyną wypalenia zawodowego.
Pamiętajmy też o tym, że praca w korporacji wiąże się z koniecznością rywalizowania. W żadnych innych strukturach tzw. wyścig szczurów nie jest aż tak bardzo widoczny. Nie ma tu miejsca na prawdziwe przyjaźnie, a do współpracowników nie można mieć pełnego zaufania. Nie każdy nadaje się, by zatracić swoją indywidualność i stać się jedynie trybikiem w ciągle nakręcającej się machinie. Nie zawsze również otrzymywane wynagrodzenie jest tego warte.
Treść artykułu przygotowana w oparciu o stronę internetową Akademii Gier, organizatora szkoleń z wykorzystaniem gier szkoleniowych.