Lubisz tworzyć własnoręcznie odzież dla siebie i swoich bliskich. Problem pojawia się jednak, gdy trzeba ją nosić. Nie wiesz, jak odróżnić tkaninę, która nie będzie się gniotła. W efekcie część Twoich dzieł jest zakładana raz, bo nie chce Ci się spędzać później godziny nad deską do prasowania.
A przecież nie szyjesz tylko po to, by ćwiczyć swój warsztat. Chcesz używać tego, co tworzysz. Masz za sobą lekturę wielu artykułów na ten temat, ale wciąż zdarza Ci się popełnić błąd? Dowiedz się raz a dobrze, po czym rozpoznać tkaninę, która nie będzie się gniotła.
Skład tkaniny. Informację na ten temat znajdziesz bez problemu.
Lubisz naturalne tkaniny? To fantastycznie. Niestety wiele z nich ulega zagnieceniom od samego patrzenia na nie. Dlatego warto rozważyć naturalne tkaniny z domieszką lycry. Wystarczy 2 do 5%. Dzięki temu materiał mniej się gniecie i nabiera delikatnej sprężystości.
Najmniej mnące się tkaniny naturalne to wełna i jedwab. Jeśli jednak nie przeszkadzają Ci włókna syntetyczne, zwróć uwagę na wszystkie materiały, które zawierają w swoim składzie poliester i poliamid. Jeśli ze względów ekologicznych odrzucasz tkaniny, które są z nich stworzone, koniecznie wykonaj pogłębiony rekonesans w tym temacie. Materiały ekologiczne to nie to samo, co materiały naturalne. To, że coś wyrosło w naturze, nie oznacza jeszcze, że by stworzyć z tego tkaninę wykorzystano mniej wody, energii, barwników i wyemitowano mniej gazów cieplarnianych przy produkcji.
Splot ma ogromny wpływ na tendencję materiału do gniecenia się.
Wiesz, skąd wzięła się nazwa tkanina? Stąd, że jest to materiał tkany na krosnach ręcznych lub mechanicznych. W każdej tkaninie można wyróżnić nitki osnowy i wątku. A od tego, ile ich jest i jak zostaną splecione, zależą jej właściwości.
Najmniej gniotą się tkaniny o splocie skośnym lub żakardowym. Tkaninę o splocie skośnym rozpoznasz, ponieważ prążki na materiale układają się na skos. Nie zawsze jest zachowany jeden kierunek. Popularna jodełka również jest splotem skośnym. Liczy się to, że w odróżnieniu od splotu płóciennego nie ma tu zachowanej równoległości i prostopadłości wobec beli materiału.
Splot żakardowy pozwala z kolei na pełną różnorodność. Faktura tkanin żakardowych sama w sobie jest dziełem sztuki. Niezależnie od tego, czy zastosowano tu różnokolorowe czy jednobarwne nitki.
Gramatura. Dlaczego materiały obiciowe mają na tym polu przewagę?
Gramatura to po prostu waga skrawka tkaniny o wielkości jednego metra kwadratowego. Jak łatwo się domyślić, będzie ona zależeć od grubości nitek osnowy i wątku oraz od gęstości ich tkania. Zarówno luźny splot, jak i cienkie nitki oznaczają, że materiał będzie łatwo się gniótł. Oczywiście efekt ten można wyeliminować, stosując techniki wspomniane w poprzednich akapitach.
Generalnie należy jednak uznać, że im większa gramatura tkaniny, tym jej skłonność do zagnieceń jest niższa. A ten współczynnik dość łatwo znaleźć, przeglądając tkaniny w ofercie sklepu.
Czy można kupić tkaniny, które się nie gniotą, w sklepie internetowym?
Oczywiście, że tak. Posiadając powyższą wiedzę, możesz śmiało wyruszyć na poszukiwania. Warto przy tym sprawdzić największe sklepy internetowe, takie jak Textilhouse.pl. Sklep oferuje szeroki asortyment tkanin, dzianin i akcesoriów dekoracyjnych. Jest to jedno z najlepszych miejsc w sieci, jeśli chcesz nabyć od razu wszystko, co potrzebne do uszycia ubrań, zasłon, a nawet pokrowców na meble. A przy okazji zaopatrzyć się w nici, igły i olej do maszyny do szycia, by nie stresować się później brakiem jakiegoś drobiazgu.