Jak uszczelnić okna?

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach, problem nieszczelnych okien nie istnieje, gdyż najwyższej jakości materiały gwarantują wieloletnią bezawaryjność. Co jeśli, jednak problem ten dotyka znacznej ilości osób? Poprzez nieszczelne okna tracimy ok. 25% ciepła, co również przekłada się na straty z naszego konta.

Tradycyjne sposoby na uszczelnienie okien to wata, uszczelki czy nawet pozawijane na parapecie koce. O ile okna plastikowe utrzymują ciepło, o tyle nowej technologii, okna drewniane mogą po pewnym czasie ulec rozszczelnieniu, dlatego dobrze jest poznać kilka podstawowych i niezawodnych sposobów na ich doszczelnienie.

Przede wszystkim, okna drewniane pod wpływem wilgoci, suchego powietrza zmieniają swój pierwotny kształt. Kiedyś uważano kit za jedyny materiał uszczelniający okna, jednak jest on dosyć nietrwały. Dzisiaj szpary pomiędzy szkłem a ramą, zakleja się bezbarwnym, specjalnym silikonem, który nie ulega tak szybko wykruszeniu (posiada on bowiem gumową konsystencję).

Nieszczelne okna mogą być spowodowane również szczeliną pomiędzy ścianą a futryną – sposobem na załatanie takiej szczeliny jest pianka montażowa. Zapomniane i traktowane jedynie, jako detale okiennice, pełnią funkcję dodatkowego doszczelnienia. Bowiem na okres zimy, każda roleta, zasłona czy kotara ogranicza dostęp zimnego powietrza do wnętrza domu. Są to oczywiście bardzo prozaiczne sposoby na nieszczelne okna, jednak nie należy o nich zapominać.

Dla niektórych, wciąż niezawodna okazuje się wełna szklana, czy uszczelki. Jeśli wybierać uszczelki to z pewnością z dobrej jakości materiału, np. polecana jest uszczelka EPDM, która świetnie przylega do profilu okna. Co ważne, uszczelki EPDM odporne są na warunki atmosferyczne.

Gdy nieszczelne okna spowodowane są nierzetelnym zamontowaniem, należy się niezwłocznie skontaktować z firmą, która wykonywała prace, w celu poprawienia bądź wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Zawsze, kiedy nadchodzi okres zimowy, dobrze jest sprawdzić szczelność okien, za pomocą kartki papieru – wystarczy umieścić kartkę między ościeżnicę a skrzydłem i zamknąć okno. Papier łatwo uda się wyjąć, i skutecznie oznaczy on w danym miejscu nieszczelność. Docisk okna można wyregulować samodzielnie. Na nieszczelne skrzydła okienne poleca się uszczelki samoprzylepne z pianki poliuretanowej. Wszelkiego rodzaju szczeliny między parapetem a oknem czy murem a oknem można zakleić taśmą paroizolacyjną.

Nieszczelność okien to nie tylko problem szyb. Przygotowując się do zimy, należy sprawdzić stan całego obszaru, który zajmowany jest przez okno, a przez który ciepło może łatwo uciekać. Niezależnie od tego, co jest źródłem nieszczelności, należy udać się do fachowca, który dobierze właściwy materiał na konkretną usterkę. Dostępne pianki montażowe, taśmy termoizolacyjne, silikony czy uszczelki EPDM znacznie ułatwiają nam poradzenie sobie z problemem nieszczelnych okien. Co również istotne, te niewielkie prace, znacząco wpłyną na nasze fundusze, choć oczywiście, najlepiej jest wymienić stare okna na nowe.
.
.

Źródło
Inspiracją do napisania artykułu były m.in. materiały dostępne na stronie developera Volumetric, oferującego mieszkania i apartamenty w centrum Warszawy: Kamienica Muranów.