Jak stworzyć ogródek ziołowy na tarasie?

Jeśli nie dysponujesz dużym ogrodem, a chciałabyś móc cieszyć się na co dzień smakiem i zapachem świeżych ziół, nic straconego! Miniaturowy ogródek ziołowy możesz założyć także na tarasie, balkonie czy nawet parapecie. Jakie zioła wybrać i jak się do tego zabrać?

Przygotowanie ogródka

Pierwszym krokiem, aby urzeczywistnić marzenie o własnym ogródku ziołowym, jest właściwy wybór miejsca. Powinno ono być pod ręką, blisko kuchni, gdyż to stamtąd z reguły udajemy się na poszukiwania przypraw. Zioła posiać należy w miejscu nasłonecznionym, gdyż od tego między innymi zależy ich aromat i intensywność smaku. Gleba, w której posadzone zostaną rośliny, powinna być żyzna, przepuszczalna. Dobrze jeśli zawierać będzie dużo próchnicy. Przed posianiem wskazane jest spulchnienie podłoża. Ogródek ziołowy założyć można zarówno na działce, wydzielając odpowiednie do tego miejsce, jak i na tarasie lub balkonie. W tym celu zakupić należy odpowiednie doniczki, które pomieszczą nasze plony. Mogą być to podłużne plastikowe rynienki, w których umieścimy kilka ziół obok siebie, lub też ozdobne ceramiczne donice, przeznaczone każda dla innej rośliny.

Jakie zioła zasiać?

Jakie zioła warto hodować? Wszystko zależy od tego, które z nich najbardziej lubimy. Jeśli w szufladzie masz zakupioną mieszankę ziół, bez której nie możesz żyć, sprawdź na etykiecie jej skład. Zapewne większość składników możesz zasiać w doniczkach w swoim własnym ogródku. Jedynym czynnikiem, który może nieco ograniczać nasze możliwości, jest nasłonecznienie. Większość roślin zielnych potrzebuje dużo światła słonecznego – dotyczy to zwłaszcza takich przypraw jak tymianek, rozmaryn czy oregano. W naturze występują one w basenie Morza Śródziemnego, gdzie zdecydowanie nie brakuje im słońca. Zioła kupić możemy w postaci nasion, sadzonek lub wyrośniętych krzaczków. Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie wyrośniętych już roślinek w doniczkach. Jeśli jednak zabawa w ogrodzie, nawet miniaturowym, daje nam satysfakcję, warto zasiać zioła z nasion i obserwować ich powolne wzrastanie. Rośliny mogą być jednoroczne lub wieloletnie. Do tych pierwszych należą: bazylia, koper, majeranek, ogórecznik, kolendra. Przez kilka lat w tym samym miejscu rosnąć mogą natomiast: estragon, lubczyk, szałwia, mięta, tymianek, koper włoski, rozmaryn i wiele innych.

Pielęgnacja

Bardzo ważnym czynnikiem, obok wspomnianego już słońca, jest także woda. Zioła należy regularnie podlewać. Najlepiej będzie, jeśli zrobimy to rano lub wieczorem. W środku dnia, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych oraz w czasie upałów, woda odparuje zanim zdąży zostać pobrana przez roślinę. Jeśli chcemy poprawić efekty naszej hodowli, warto od czasu do czasu dodać do wody nieco nawozu. Oczywiście koniecznie musi to być on naturalny, gdyż zioła posłużą nam później w przygotowywaniu potraw. W sklepie ogrodniczym poprośmy o nawóz, który przeznaczony jest dla roślin zielnych.

Założenie ogródka ziołowego nie jest niczym skomplikowanym, ale jego pielęgnacja wymaga systematyczności. Warto jednak spróbować, gdyż aromatyczne, pyszne zioła z własnej hodowli z pewnością nadadzą niepowtarzalny smaku każdej potrawie.

Artykuł został przygotowany przez market budowlany Castorama.