Jak sprawdzić czy ma się nietolerancje na dany składnik?


Set of gluten free products. Grains and beans

Problemy ze strony układu pokarmowego czy objawy alergii często wynikają z nadwrażliwości na określone składniki pokarmowe. Aby dowiedzieć się, które pokarmy uczulają, warto przeprowadzić specjalny test, dzięki któremu można będzie wyeliminować z diety uczulające produkty.

 

Testy na nietolerancje pokarmowe – kiery warto je wykonać?

Ludzie z alergiami pokarmowymi często przez wiele lat nie są świadomi tego, że ich organizm nie toleruje pewnych składników. Testy na nietolerancje pokarmowe mają za zadanie wskazać, które produkty uczulają. Objawy, które mogą sugerować problem tej natury to:

– biegunki

– bóle brzucha

– wzdęcia

– zaparcia

– wymioty

Tym objawom mogą towarzyszyć dolegliwości takie jak migreny, zmiany na skórze, osłabienie organizmu, a także bóle stawów i mięśni. Podejrzeń co do nadwrażliwości pokarmowej można nabrać, gdy objawy pojawiają się regularnie. Wtedy można wykonać testy na nietolerancje pokarmowe. Objawy ujawniają się w okresie między 24 a 48 godzin od spożycia uczulającego składnika. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą utrzymywać się nawet do 4 dób.

 

Co warto wiedzieć zanim wykona się testy na nietolerancje pokarmowe?

Przed dokonaniem wyboru co do rodzaju testu, należy określić dokładne objawy, które pojawiają się po spożyciu pokarmów wywołujących dolegliwości. Testy na nietolerancje pokarmowe pozwalają określić, które substancje są dla organizmu szkodliwe, a które można bezpiecznie spożywać. Jest to możliwe dzięki raportowi, który otrzymuje się po wykonaniu testu. Raport dokładnie wskazuje skalę zagrożenia, informując o tym, które składniki wywołują daną reakcję organizmu. Reakcje mogą być bezobjawowe, słabe, umiarkowane czy silne z objawami klinicznymi. Testy na nietolerancje pokarmowe można wykonać samodzielnie w domu po zakupie gotowego testu w aptece. Taki test pozwala np. wykryć celiakię czy nietolerancję glutenu. Dostępne są też tzw. zestawy pobraniowe, które umożliwiają wykrycie nietolerancji na aż 59 produktów. Pobraną próbkę krwi wysyła się do laboratorium, które po kilku dniach przygotowuje szczegółowy raport. Badanie można też wykonać w poradni alergologicznej. Wtedy wynik będzie najbardziej dokładny, a analiza próbki i przygotowany przez specjalistę raport pozwoli wdrożyć odpowiednią dietę, dzięki której skończą się problemy gastryczne.