Jak się przygotować do półmaratonu?


fot. pexels.com

Półmaraton to bieg na dystansie 21 kilometrów oraz 97 metrów. Jest on sporym wyzwaniem dla organizmu. Nic więc dziwnego, że przeznaczony głównie dla biegaczy prowadzących regularne treningi od co najmniej kilku miesięcy. W jaki sposób prawidłowo przygotować się do takiego zadania? Podpowiadamy.

Jaka dieta przed półmaratonem?

Dobra dieta powinna spełniać nasze indywidualne zapotrzebowanie na węglowodany. Znaczenie ma więc intensywność treningów, które służą do naszego przygotowania. Należy przy tym unikać tłuszczów nasyconych oraz smażonych potraw. Najlepiej jeść gotowane, starannie przyrządzone posiłki, które odpowiadają w pełni naszego zapotrzebowaniu energetycznemu. Organizm musi przyzwyczaić się do konkretnych posiłków, więc zaplanować dietę należy co najmniej kilka tygodni przed startem w biegu, a najlepiej około dwóch miesięcy przed wydarzeniem.

Na kilka dni przed półmaratonem należy zadbać o maksymalne nawodnienie organizmu. Trzeba także zrezygnować z produktów pełnoziarnistych i postawić na te lekkostrawne w których znajdziemy dawkę węglowodanów optymalną dla naszego wieku i wagi. Śniadanie i obiad powinien składać się z dań w których głównym elementem będzie makaron, ryż albo płatki kukurydziane. Na kolację warto tworzyć posiłki w których uzupełnieniem będzie zdrowy jogurt. Nie można także zapominać o warzywach. Natomiast owoce najlepiej odstawić, aby uniknąć problemów żołądkowych w trakcie biegu. Odwiedzając blog sportowy można znaleźć więcej porad na temat żywienia przed półmaratonem.

Jak ćwiczyć przed półmaratonem?

Najefektywniejszym sposobem przygotowania do półmaratonu jest wyznaczanie sobie kolejnych wyzwań pod kątem długości pokonywanych dystansów w trakcie biegania. Pierwsze treningi powinny pomóc lepiej zrozumieć nasze ciało i jego reakcje na nieprzerwany bieg. Jeśli zmęczenie będzie zbyt duże i nie jesteśmy w stanie osiągnąć założonych rezultatów to należy rozważyć uprawianie także innego sportu, który poprawi naszą wytrzymałość. Może to być jazda na rowerze, skakanka albo pływanie. Ważne jest przede wszystkim to, aby zmieniać stałe nawyki i przyzwyczajać organizm do różnych wyzwań.

Jakie wyposażenie przygotować na półmaraton?

Obowiązkowym wyposażeniem są wysokiej klasy buty biegowe, które będą dopasowane indywidualnie do naszego stylu biegania, budowy ciała oraz wagi. Należy także przygotować wygodną i przewiewną odzież. Powinna być ona dopasowana do aury tego dnia w którym odbędzie się półmaraton. Warto mieć przy sobie także sportowy zegarek, który mierzy nasze tętno i pozwala dopasować tempo do wydolności naszego organizmu.