Przebarwienia to problem, z którym boryka się naprawdę duża część kobiet. Wiele z nich uważa je za jeden z najbardziej uciążliwych defektów kosmetycznych. Niestety przebarwienia nie są tak łatwe do usunięcia, nawet zaawansowana kuracja rozjaśniająca w salonie wymaga czasu.
Ochrona przed przebarwieniami
Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak usunąć przebawienia, skup się na tym, aby ich uniknąć. W wielu przypadkach powstawanie przebarwień wynika z określonych działań człowieka, a właściwie braku odpowiedniej ochrony. Przebarwienia to bowiem hiperpigmentacje, a więc zmiany barwnikowe, które powstają na skutek zaburzeń w procesie powstawania melaniny. Produkcja melaniny przebiega bezpośrednio na granicy naskórka i skóry właściwej. Proces melanogenezy jest całkowicie naturalny i gdy przebieg poprawnie, skóra ma jednolity kolor. Niestety może pojawić się czynnik zakłócający przebieg procesu, w wyniku czego na skórze pojawią się przebarwienia.
- Przebarwienia mogą być genetyczne, np. występowanie piegów.
- Większość przebarwień występuje jednak w wyniku pojawienia się czynnika stymulującego tę nadprodukcję melaniny. Do najważniejszych należą przede wszystkim: promieniowanie UV oraz pojawienie się w organizmie stanu zapalnego. W przypadku zbyt dużej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, przebarwienia się mogą pogłębiać, a także powstawać nowe. Pogarszać sytuację może stosowanie kosmetyków i leków wzmacniających fotowrażliwość. Na silne działanie promieni UV kobiety są narażone także w okresie ciąży, menopauzy oraz podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Przykładem przebarwień powstających w wyniku stanu zapalnego są przede wszystkim zmiany potrądzikowe.
Najlepszym sposobem na uniknięcie przynajmniej części podrażnień jest stosowanie odpowiedniej formy ochrony przed słońcem. Właściwie przez cały rok, nie tylko podczas wakacji, trzeba stosować kremy z filtrem (latem oczywiście o wyższej ochronie). Warto także unikać nadmiernej ekspozycji na słońce – opalanie ma także swoje ciemne strony. W przypadku wykonywania zaawansowanych zabiegów kosmetycznych, także trzeba stosować wyjątkowo silną ochronę skóry twarzy.
Naturalne sposoby rozjaśniania przebarwień
Na półkach drogeryjnych znaleźć można produkty obiecujące redukcję przebarwień. Często są to produkty naprawdę drogie. Alternatywą dla nich są olejki na przebarwienia, proste okłady i maseczki. Ważne, aby do codziennej pielęgnacji wprowadzić naturalne substancje wybielające.
Olejki na przebarwienia to przede wszystkim olejek sandałowy i olejek z drzewa herbacianego. Pamiętać jednak trzeba o odpowiednim rozcieńczeniu koncentratów w oleju bazowym (np. kokosowym). Olejek z drzewa herbacianego ma działanie antybakteryjne i rozjaśniające. Smarowanie nim przebarwień (regularnie!) daje nadzieję, że będą coraz bledsze. Podobnie działa także olejek lawendowy. Prawdziwym hitem jeśli chodzi o walkę z przebarwieniami jest jednak olejek z drzewa sandałowego, który ma działanie rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry.
Ciekawym rozwiązaniem jest także stosowanie maseczek z ogórka, banana czy cytryny. Wszystkie te składniki wykazują działanie rozjaśniające. Można sięgnąć także po naturalne okłady z rumianku.