Jak podreperować swój budżet domowy?

Ile razy zdarzyła Ci się sytuacja, w której ledwo starczyło Ci do przysłowiowego pierwszego? Pewnie nie raz i nie dwa razy. Spokojnie, nie tylko Ty tak miałeś. Wielu Twoich rodaków również – Polacy dość nieumiejętnie zarządzania domowym budżetem, wydając najzwyczajniej w świecie za dużo. Jak zoptymalizować koszty i wydawać tyle, aby móc wspomóc pod koniec miesiąca tych, którym faktycznie nie starcza?

Oszczędzanie i optymalizacja wydatków nie jest jednorazową czynnością, to proces, który trwa ciągle, co do których trzeba sobie wyrobić nawyki. Które wydatki możesz ograniczyć oraz na czym możesz oszczędzić w domu?

Rozrywka

Do niej zaliczają się również wyjścia do restauracji, które pochłaniają znaczną część budżetu. Czasem jest to 100 złotych na miesiąc, ale zdarzają się takie, gdzie kwota ta powiększa się pięciokrotnie. Wtedy w naszym portfelu zaczyna robić się niebezpiecznie. Ustal sobie konkretną kwotę, którą chcesz wydać na rozrywkę – wyjścia do kina, aquaparku, pubu czy restauracji. Staraj się jej nie przekraczać, a jeśli zostanie Ci coś z poprzedniego miesiąca, dołącz to do budżetu w przyszłym.

Zakupy „ubraniowe”

Podobnie, jak w przypadku rozrywki, czasem wydajemy 50 zł na koszulę i to jest koniec naszych miesięcznych wydatków, czasem trafia się płaszcz za 600 zł, który i tak był przeceniony z 1000. Na to też można się przygotować, np. odkładając co miesiąc określone kwoty z myślą, że budżet na ubrania zostanie wydany w miesiącach, kiedy są promocje w sklepach – zwykle w grudniu i czerwcu. Dobrą opcją jest przeglądanie gazetek promocyjnych w poszukiwaniu okazji. Czasem, gdy budżet się skończy, można wybrać się do second handu i tanim kosztem kupić świetne jakościowo rzeczy.

Zakupy spożywcze

Teoretycznie pochłaniają największą część budżetu, ale często okazuje się, że jednak nie. Wciąż jednak są nam niezbędne – jak robić je mądrze? Pierwszym krokiem do oszczędzania na zakupach spożywczych jest niemarnowanie jedzenia. Ile razy zdarzyło Ci się wyrzucić coś, czego termin przydatności do spożycia minął? Często też pewnie kupiłeś produkty, których nie potrzebowałeś lub przeliczyłeś się co do ilości. Zanim zrobisz duże zakupy spożywcze, wyczyść zamrażarkę i szafki, w których trzymasz produkty sypkie. Może okazać się, że w ten sposób masz zamrożone od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych. Na zakupach podążaj za sporządzoną wcześniej listą. Trudniej będzie Ci ulec pokusie kupienia czegoś poza nią, dodatkowo samo krążenie po markecie z koszykiem pójdzie Ci szybciej, niż zwykle. Przed zakupami przejrzyj też gazetki z promocjami – może okazać się, że znajdą się w niej okazje na produkty, których nie miałeś w planach kupić, ale cena jest tak atrakcyjna, że się nad tym zastanawiasz. Przemyśl swoje wybory – czasem warto odpuścić, czasem jednak okazje są naprawdę niezłe.

Rachunki

Skutecznie możesz obniżyć rachunki za media. W zimie sposobów na oszczędzanie ogrzewania jest kilka, podobnie rzecz ma się w przypadku wody. Naprawdę potrzebujesz odkręconego kranu w momencie, kiedy myjesz zęby? Przez 5 minut? Pewnie, że nie! Rozejrzyj się i zobacz ile urządzeń przebywa w stanie stand-by, czyli ma włączone diody. Wyłącz te, których używasz naprawdę rzadko. Na rachunkach oszczędzić w dłuższej perspektywie czasu, ale będzie to miłe zaskoczenie.

.

.

Justyna Zienkiewicz
Artykuł został przygotowany przez Ekolulotki.pl – gazetki promocyjne.