Niemal każda z nas ma jakieś uszkodzenia włosów, od suchości i łamliwości po rozdwojone końcówki oraz złamania. Najkorzystniejszy sposób radzenia sobie z takimi włosami zależy od przyczyny i rodzaju ich uszkodzenia.
Czy da się naprawić uszkodzone włosy?
Kosmetyki przeznaczone do włosów, takie jak odżywki na rozdwojone końcówki, odżywki bez spłukiwania i maski pielęgnacyjne uszczelniają zewnętrzną warstwę włosów, dzięki czemu stają się one gładsze, są mniej postrzępione i bardziej miękkie. Te produkty pomagają chronić włosy przed dalszymi uszkodzeniami. Jednak jedynym właściwym rozwiązaniem jest ścięcie włosów, by pozbyć się uszkodzonych pasm.
Rodzaje uszkodzeń:
Przesuszone włosy – włosy, które wyglądają jak wysuszone to oznaka uszkodzenia otoczki, która zatrzymuje wilgoć we włosach.
Rozdwojone końcówki – w miarę jak otoczka włosa jest dalej uszkadzana lub całkowicie zniszczona, pasma mogą zacząć się strzępić lub dzielić na części na końcach lub w innych miejscach.
Połamane włosy – warstwy pasma włosa niszczą się na tyle, że powstają słabe miejsca wzdłuż trzonu, w których pasmo pęka.
Wypadanie włosów – wynika z poważnego uszkodzenia cebulek włosów, spowodowane np. stylizacją czy złą dietą lub chorobą.
Dobra odżywka jest najlepszym sprzymierzeńcem włosów zniszczonych. Są one pozbawione zewnętrznej warstwy ochronnej, a odżywka pomaga ją uzupełnić dzięki składnikom emolientowym, takim jak silikony czy oleje roślinne. Składniki te powlekają mokre włosy, dzięki czemu łatwiej je rozplątać, co przyczynia się do mniejszego ich uszkodzenia i sprawia, że włosy będą jedwabiste i bardziej podatne na układanie.
Trzeba stosować odżywkę do spłukiwania po każdym myciu oraz odżywkę bez spłukiwania na wilgotnych włosach. Co tydzień nakładamy na włosy odżywczą maskę. Maski zawierają większe stężenie składników pielęgnacyjnych, przez co są grubsze i cięższe i intensywniej pielęgnują włosy.
Tu możesz wybrać dobre kosmetyki do włosów zniszczonych.
Jak naprawić włosy uszkodzone chemicznie?
Gdy farbujemy włosy substancje chemiczne, takie jak amoniak, służą do otwarcia łodygi włosa, by farba mogła wniknąć. Istnieją farby bez amoniaku, ale badania wykazały, że są one równie szkodliwe (trzeba ich użyć więcej i pozostawić je na dłużej).
Jak sprawdzić czy włosy są uszkodzone? Jeśli po umyciu włosów wysychają one niemal natychmiast to dowód na to, że są one bardzo porowate.
- Stosuj farbę do włosów o właściwościach nawilżających.
Wiele farb zawiera składniki pielęgnacyjne, które pomagają chronić i naprawiać włosy podczas procesu koloryzacji. Wybieraj więc takie farby bądź stosuj hennę koloryzującą.
- Farbuj tylko odrosty.
Najkorzystniej nakładać farbę tylko na odrosty, by zminimalizować narażenie włosów na działanie chemikaliów na całej długości. Dobrze jest też farbować włosy minimum co 10 do 12 tygodni. Radykalne zmiany koloru mogą spowodować poważne szkody, jeśli zostaną źle wykonane, lepiej więc pozostawić to profesjonalistom.
Co robić, by nie łamać włosów?
Niewłaściwe narzędzie do czesania lub niewłaściwa technika mogą splątać lub wyrwać włosy. Jeśli widzisz w lustrze małe włoski wystające wzdłuż przedziałka i linii włosów – nie są tzw. „baby hair”, które odrastają. Najprawdopodobniej są to są włosy, które się połamały. Jak zatem zapobiec łamaniu się włosów?
- Kup dobrą szczotkę, by zapobiec łamaniu się włosów.
Szczotka z naturalnym włosiem to klucz do zapobiegania łamaniu się włosów. Włosie powinno być miękkie oraz gładkie – unikaj tych z plastikowymi kulkami na końcach. Dobre włosie powinno być elastyczne i wystarczająco twarde, aby poradzić sobie z węzłami i splatanymi włosami, a jednocześnie wystarczająco miękkie, by utrzymać włosy w dobrej kondycji i nie rysować pasm.
- Nigdy nie rozczesuj mokrych włosów.
Włos w kontakcie z wodą pęcznieje i rozciąga się trzon włosa, co powoduje uniesienie zewnętrznej warstwy przypominającej łuski, więc szczotkowanie w tym stanie może spowodować łamanie włosów.
Szczotkuj, więc włosy przed myciem, a na mokro osusz najpierw włosy ręcznikiem, nałóż odżywka do włosów bez spłukiwania od nasady aż po końce i użyj grzebienia z szerokimi zębami lub szczotki do rozplątywania, by zmniejszyć tarcie. Zaczynaj czesać od końcówek kierując się w górę, rozczesują w małych sekcjach, by uniknąć wyrywania pasm.
Jak naprawić włosy uszkodzone wysoką temperaturą?
Suszenie, prostowanie i kręcenie włosów może powodować unoszenie się ich zewnętrznej warstwy, uwalniając cenną wilgoć, co pozostawia pasma łamliwe, suche oraz zniszczone. Chcąc sprawdzić, czy włosy są zniszczone, weź jeden włos, przesuń po nim paznokciem od nasady do końca (jak kręcenie wstążki), następnie wrzuć włos do szklanki z wodą i zobacz, czy się odkręci. Jeśli nie, to znaczy, że włosy straciły elastyczność.
- Używaj środków termoochronnych
Przed suszeniem lub prostowaniem włosów stosuj spray lub serum do włosów chroniących przed wysoką temperaturą, które zawierają silikony lub polimery, tworzące barierę ochronną na pasmach.
- Upewnij się, że przed układaniem włosy są suche.
Nigdy nie susz włosów, które nie zostały wcześniej częściowo osuszone ręcznikiem lub suszarką, ani nie używaj prostownicy na włosach, które nie są całkowicie suche, ponieważ może to spowodować zagotowanie się wody w środku włosa i rozerwanie pasma.
- Wymień stare narzędzia do stylizacji włosów
Wymień na nowe narzędzia do stylizacji, które masz od ponad pięciu lat. Im starsze urządzenie, tym większa szansa, że wskaźnik temperatury się zepsuł.
Kup prostownicę z ceramicznymi płytkami, gdyż ceramika nagrzewa się równomiernie, szybciej prostuje włosy i nie przywiera do nich, ani ich nie spieka.
Jak naprawić środowiskowe uszkodzenia włosów?
Słońce, woda, chlor – nawet jeden dzień zabawy na świeżym powietrzu może być ciężki dla włosów. Jak im pomóc?
- Chroń włosy przed słońcem.
Przykryj włosy kapeluszem, by osłonić je przed słońcem, które może uszkodzić włosy przy długiej ekspozycji.
- Nałóż na włosy wodoodporny produkt.
Przed pływaniem zmocz włosy wodą z prysznica lub kranu, a następnie pokryj je odżywką bez spłukiwania lub zwykłą odżywką, by stworzyć barierę przed chemikaliami, takimi jak chlor w wodzie basenowej, które mogą powodować utratę koloru i łamanie pasm. Zmoczenie włosów czystą wodą powoduje, że nie wchłoną one tak dużo chloru na początku.