Prawie każdy z nas ma swój telefon komórkowy – nowoczesne urządzenia zrewolucjonizowały rynek i pozwalają nam dzisiaj na naprawdę dużo. Za ich pośrednictwem połączymy się z siecią, skontaktujemy się ze znajomymi czy szybko udostępnimy coś w mediach społecznościowych. Możliwości niosą ze sobą także zagrożenia – w naszych urządzeniach przechowujemy bowiem wrażliwe i ważne dla nas dane. Nic więc dziwnego, że zgubiony lub skradziony telefon staramy się szybko zlokalizować. Okazuje się, że dziś jest to możliwe.
Skradziono nam telefon – co dalej?
Możliwości i rozwój technologiczny telefonów sprawił, że dziś urządzenia te są bardzo wartościowe – stały się one przez to łakomym kąskiem dla złodziei czy nieuczciwych znalazców, którzy w ten sposób liczą na łatwe wzbogacenie się. Stosunkowo często zdarza się więc, że telefony w niekontrolowany sposób zmieniają właściciela. W pierwszej kolejności powinniśmy oczywiście o zaistniałym fakcie poinformować odpowiednie służby – warto też dać znać znajomymi i bliskim, oszuści mogą bowiem próbować wykorzystać nasze urządzenie do na przykład wyłudzeń. Utracony telefon możemy też spróbować namierzyć – wszystko dzięki narzędziom, które swoim użytkownikom udostępnia chociażby Google czy Apple. Za ich pośrednictwem możemy nie tylko namierzyć nasze urządzenie, ale także zdalnie je zablokować i wymazać jego pamięć. Dzięki temu będzie ono niemal bezużyteczne w rękach złodzieja – nasze dane nie wpadną natomiast w niepowołane do tego ręce. Na rynku znajdziemy także sporo innych narzędzi, które pozwalają na jeszcze szersze korzystanie z usług lokalizacji. Jak one działają?
Jak zlokalizować urządzenie?
Dobrym przykładem zaawansowanego oprogramowania do namierzania może być Lokalizo. Warto na wstępie zaznaczyć, że musimy być właścicielem telefonu lub mieć zgodę właściciela na jego namierzanie – w innym przypadku postrzegane może być to jako naruszenie prywatności. Lokalizator telefonu pozwala nie tylko na namierzenie urządzenia, ale także na pobranie rejestru połączeń czy kopii smsów – przed skorzystaniem z tego rodzaju usług niezbędne jest jednak zainstalowanie specjalnej aplikacji na lokalizowanym telefonie. Z takiego rozwiązania mogą być zadowoleni chociażby rodzice, którzy dzięki temu będą mieli większą kontrolę nad telefonami swoich pociech. Z podobnych aplikacji korzystać mogą także chociażby pracodawcy, którzy zdobędą w ten sposób wiedzę o poczynaniach swoich podwładnych. Aplikacje do lokalizacji często działają w oparciu o comiesięczną opłatę subskrypcyjną – przed skorzystaniem z nich warto więc zapoznać się z ich regulaminem i cennikiem.