Na początku swojego życia dziecko wymaga ogromnej opieki. W momencie przyjścia na świat nie umie ono nic, a już po upływie tygodnia życia nabywa nowe umiejętności. Najszybciej rozwija się więź rodzic-dziecko, dlatego Twoja obecność przy maluszku jest niezwykle istotna. Możesz nie tylko śledzić postępy, ale i wspierać rozwój dziecka. Twoja pociecha szybciej będzie uczyć się nowych rzeczy, a ty wcześnie zauważysz, jeśli pojawi się problem, który należy korygować.
Etapy rozwoju dziecka – co warto wiedzieć?
Obserwując postępy, jakie robi Twój maluszek, zwracaj uwagę na rozwój fizyczny, umiejętności odczuwania uczuć, a w kolejnych etapach także rozwój mowy. Śledź zachowania swojego dziecka nie tylko w pierwszym miesiącu życia, ale także później.
U noworodka nowe zdolności wykształcają się w szybkim tempie i jego rozwój należy śledzić tydzień po tygodniu. Kiedy już podstawowe umiejętności, takie jak odruch chwytny, śledzenie źródła dźwięku i obserwowanie otoczenia, zostaną opanowane, maluch robi wolniejsze postępy. To jednak nie oznacza, że coś jest nie tak. Po prostu większość rzeczy już umie.
Jeżeli obserwujesz rozwój niemowlaka, wzorując się na wyliczeniach specjalistów, pamiętaj, żeby nie wpadać w panikę przedwcześnie! Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i to, że nie zaczęło za Tobą wodzić wzrokiem dokładnie w 3. miesiącu, nie oznacza jeszcze nic złego. Ta umiejętność może pojawić się za tydzień. Pamiętaj też, że inaczej przebiega rozwój u chłopców i dziewczynek.
Co powinno niepokoić?
Warto jednak wiedzieć, kiedy dziecko uczy się których czynności i reakcji. Rozwój noworodka należy też stymulować, zachęcając go do próbowania nowych zachowań. Przebywając z dzieckiem, nie powinniśmy mieć problemu z zauważeniem nieprawidłowości. Jak je sprawdzać?
Jeśli minął już 3. miesiąc, a dziecka nie interesuje otoczenie, nie obserwuje rodziców, to dobry moment na sprawdzenie wzroku lub znak opóźnienia rozwoju motoryki. Brak podążania za dźwiękiem i niereagowanie nawet na głos matki to moment, aby sprawdzić słuch niemowlaka.
Po zbadaniu zmysłów należy udać się do fizjoterapeuty. Pokaże on rodzicom, jak stymulować rozwój dziecka poprzez zabawę, aby ćwiczenie było przyjemnością.
Kalendarz rozwoju dziecka pomoże śledzić postępy
Podstawą do zauważenia problemów dzieci jest to, aby rodzice posiadali wiedzę, jak powinno rozwijać się dziecko. Chcesz wiedzieć, kiedy noworodek powinien nauczyć się podnosić główkę, chwytać zabawki i interesować się otoczeniem? Pomoże Ci w tym kalendarz rozwoju dziecka od Musteli.
Zawartą w nim wiedzę na temat funkcjonowania dziecka miesiąc po miesiącu popiera doświadczenie i badania nad dziećmi. Dzięki temu szybko zauważysz, czy Twój niemowlak rozwija się poprawnie, a szybkie zaczęcie ćwiczeń pozwoli stymulować nowe zdolności.