Jak być asertywnym?


Zdjęcie autorstwa SHVETS production z Pexels

Asertywność to w ostatnim czasie modne hasło, jednak wiele osób wciąż nieodpowiednio pojmuje cechy postawy asertywnej. Czym tak naprawdę jest asertywność i jak stać się osobą asertywną? Odpowiedzi szukaj w naszym tekście.

Asertywność to nie tylko sztuka mówienia „nie”, jak przyjęło się myśleć. To coś znacznie więcej, co właściwie można nazwać sztuką balansowania pomiędzy swoimi potrzebami a szacunkiem wobec innych. Asertywności uczymy się całe życie, ale warto starać się dążyć do tej postawy, ponieważ ułatwia nam ona codzienne funkcjonowanie oraz przynosi życiowy komfort.

Co to jest asertywność?

Jeśli asertywność to nie tylko mówienie „nie” i stawianie granic, to co jeszcze kryje się pod tym pojęciem? Warto wiedzieć, że asertywność to także wyrażanie swoich emocji, potrzeb i obaw, ale też krytyki. Z drugiej strony to umiejętność mówienia „tak”, kiedy zgadzamy się z innymi, a także proszenia o pomoc, kiedy jej potrzebujemy.

Czy asertywność jest łatwa? Oczywiście, że nie. Jednak zależy nam na byciu asertywnym po to, by zadbać o swoje potrzeby i nie dać się wykorzystywać. Osoba asertywna uchodzi za silną i niezależną, jednak w codziennym życiu trudno o konsekwentne zachowanie takiej postawy. Często wolimy zgodzić się na coś, chociaż nie mamy na to ochoty, bo zwyczajnie nie chcemy kogoś urazić lub boimy się odrzucenia.

Ciągłe zgadzanie się na wszystko, kosztem swojego zdrowia psychicznego, to krótka droga do problemów z pewnością siebie. W takich sytuacjach może pomóc psycholog z poradni Spokój w Głowie https://www.spokojwglowie.pl/.  Jeśli czujesz, że masz problem z asertywnym wyrażaniem własnego zdania, warto zastanowić się nad profesjonalną pomocą.

Jak być asertywnym?

Najkrócej mówiąc, by być asertywnym, należy jasno i otwarcie mówić o swoich potrzebach i możliwościach, ale też ograniczeniach. Najtrudniejsza część, to niezgadzanie się na coś, czego nie chcesz, ale w taki sposób, by nikogo nie urazić czy nie być agresywnym. Zachowanie równowagi nie jest łatwe, ale ostatecznie przynosi same korzyści. Spokojne i empatyczne komunikowanie, że nie chcesz czegoś zrobić zazwyczaj spotyka się z akceptacją i zrozumieniem.

By ćwiczyć swoją asertywność, spróbuj jasno mówić, na czym ci zależy. Nie zgadzaj się na darmowe nadgodziny tylko dlatego, by nie urazić szefa. Spróbuj mu raczej wytłumaczyć, że czas po godzinach pracy poświęcasz rodzinie. Nie przytakuj najbliższej osobie w sprawie wyboru wspólnych atrakcji na weekend tylko dlatego, by ją uszczęśliwić, pomimo, że nie masz najmniejszej ochoty na zaplanowane działania. Powiedz, oczywiście spokojnie i jasno, co wolisz robić i wypracujcie kompromis.

Dążenie do zaspokojenia swoich własnych potrzeb to nie egoizm, ale właśnie asertywna postawa, która zapewni ci spokój i komfort. Oczywiście pod warunkiem, że wszystko przeprowadzisz z szacunkiem do drugiej osoby.

Czy można się nauczyć asertywności?

Zachowanie postawy asertywnej nie jest łatwe, ale z pewnością można się jej nauczyć. Jeśli do tej pory było to dla ciebie trudne, spróbuj kształtować swoją asertywność małymi krokami. Na początek spróbuj jasno formułować swoje myśli i uczucia. Otwarcie sprzeciwiaj się presji, gdy coś jest dla ciebie niekomfortowe i nie masz ochoty tego robić. Przyda się do tego jasna i cierpliwa argumentacja – takie zbieranie w głowie sensownych powodów, dla których nie musisz się na coś zgadzać.

Warto spróbować wypracować postawę asertywną. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą specjalnych ćwiczeń i psychologa. Więcej na temat asertywności i jej kształtowania można przeczytać w artykule https://www.spokojwglowie.pl/asertywnosc/.

Asertywność to trudna sztuka, ale umiejętnie stosowana, przynosi po prostu życiową harmonię.