Jakie znaczenie mają werble perkusyjne w stosunku do całego zestawu? Muzycy zapewne znają odpowiedź na to pytanie. Ale jak wytłumaczyć to laikom, którzy muzyki po prostu słuchają dla przyjemności? Jaki wybrać instrument, aby brzmiał tak, jak sobie wyobrażamy? Otóż najlepiej zrobić to wsłuchując się dokładnie w ulubione utwory, a konkretnie w sekcję rytmiczną. Odszukać w kompozycji dźwięki, które nas interesują, odróżnić je od całej reszty i pomyśleć – czy chciałoby się tak brzmieć. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, wystarczy wyszukać w sieci, jakiego werbla używa nasz ulubiony perkusista. Ma być jak wybuch petardy czy lekko podkreślać i akcentować inne uderzenia? W zależności od gatunku muzyki jaką wybierzemy, ten instrument będzie brzmiał różnie. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, iż poszczególne instrumenty w odosobnieniu mogą brzmieć nieco inaczej niż wszystkie razem w końcowym miksie. Różnorodne brzmienie werbla ma wpływ na to, jak będzie brzmiała całość i w jaki sposób będzie odbierana przez słuchaczy.
Od czego zależy brzmienie?
Wszystko wiąże się z tym, z czego werble zostały zrobione. Mogą one bowiem być wykonane w tym samym kształcie i rozmiarze, ale wydawać inny dźwięk. Powodem jest zastosowanie różnych materiałów. Korpusy drewniane będą brzmiały inaczej od metalowych. Zależy to również od rodzaju drewna (w instrumentach tego typu używa się najczęściej mahoniu lub klonu) oraz ilości zastosowanych warstw. Każdy werbel w odróżnieniu od innych bębnów posiada rezonujące sprężyny, które nadają mu charakterystycznych odgłosów. Metalowe bębny będą brzmieć bardziej surowo, klarownie i wyraziście, drewniane z kolei charakteryzują się bardziej ciepłą, głęboką barwą.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze werbla?
Kluczowym elementem podczas wyboru naszego instrumentu jest również jego rozmiar oraz wybór membrany. Rozmiary werbli wahają się od 3 cali przy małych wersjach, tzw. piccolo do 8 cali w wersjach głębokich. Dostępne są również werble marszowe. Jeżeli chodzi o naciągi, dzielą się one na dwie kategorie: ze względu na rodzaj powłoki oraz ilość zastosowanych warstw. Różnice w ich budowie są uzależnione również od przeznaczenia – wyróżniamy naciągi uderzane górne i rezonansowe dolne. Współczesny rynek jest tak bogaty, że występują one w wielu opcjach: mogą być wyposażone w pierścienie tłumiące, łatki wzmacniające i skupiające atak, a nawet otwory wentylacyjne. W ten sposób każdy jest w stanie wybrać werbel idealny dla siebie – czy jest muzykiem z wieloletnim stażem, czy właśnie zaczyna swoją przygodę z perkusją. Niezależnie od tego, jaki posiada się stopień zaawansowania, zawsze warto grać i tworzyć muzykę.