Sposoby na oszczędzanie.
Jesień to pora roku, która wita w domu nie kolorowymi liśćmi, które spadły z drzew, ale większym chłodem. Zimne powietrze nie jest zaś przyjacielem ani pomieszczeń, ani portfela, ponieważ aby się go pozbyć, trzeba zainwestować w ogrzewanie. Co wobec tego zrobić, by jednak takich kosztów nie ponosić, bądź też maksymalnie je ograniczyć?
Jest wiele sposobów i porad, do jakich warto się stosować. Przede wszystkim warto sprawdzić, jak jest ustawiony termostat. To bowiem właśnie to urządzenie może generować największe koszty, jednak właściciel mieszkania dowie się o tym dopiero w kolejnym sezonie, kiedy otrzyma rozliczenie za obecny czas. Warto więc być przewidywalnym i odpowiednio ustawić temperaturę.
Można ją regulować we wszystkich pomieszczeniach, pamiętając jednak o tym, by wynikowa dawała taką temperaturę powietrza w całym wnętrzu, jaką będzie można przy takich ustawieniach utrzymać na stałym poziomie. Pomimo tego bowiem, że termostaty znajdują się w każdym pomieszczeniu, cyrkulacja powietrza zachodzi w mieszkaniu dość swobodnie. Jak więc ustawić temperaturę? Wyższa powinna panować w tych pomieszczeniach, z jakich regularnie się korzysta, a niższa w tych, w jakich bywa się dość sporadycznie.
Można więc zaoszczędzić, obniżając temperaturę w łazience do zera, gdzie wystarczy zadbać po prostu o dobrą cyrkulację powietrza. Ten efekt uzyska się, regularnie wietrząc to pomieszczenie. Zakres temperatury na termostacie można także zmienić na niższy, jeśli na przykład wyjeżdża się na dłuższy okres. Wtedy bowiem nie ma potrzeby, by urządzenie generowało większe koszty, jeśli niższa temperatura nie będzie negatywnie wpływać na stan pomieszczeń. Inaczej zaś sprawa wygląda wtedy, gdy mamy tę świadomość, że zmiana temperatury na niższą, może przyczynić się do powstawania pleśni. Są to jednak specyficzne, wyjątkowe sytuacje. Z kolei jeśli regularnie przebywa się w jednym pomieszczeniu, w dodatku często jest w nim więcej niż jedna osoba, wtedy także można śmiało obniżyć temperaturę. Jest to nie tylko oszczędność energetyczna, ale przede wszystkim większy komfort. Zazwyczaj robi się duszno, kiedy w jednym pokoju, na przykład w salonie, przesiaduje się po kilka godzin dziennie, siedząc dodatkowo przed włączonym telewizorem.
Gdy zaczyna być gorąco, wtedy na obniżenie temperatury w termostacie jest już za późno i po prostu trzeba otworzyć okno, a to jest najgorsze z możliwych rozwiązań. W ten sposób ucieka ciepło nie tylko z tego pokoju, ale i z całego mieszkania. Oprócz ustawienia ogólnego zakresu temperatury, można również wziąć pod uwagę obniżenie temperatury wody. Taka zmiana spowoduje, że grzejniki będą ogrzewać pomieszczenie do niższego poziomu temperatury, niż dotychczas. Jest to skuteczny sposób na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem, jednak trzeba się liczyć z tym, że pomieszczenia mogą nie być optymalnie dogrzane. Warto również sprawdzić, czy okna i drzwi są dobrze uszczelnione. W takim przypadku najlepiej skorzystać z usług firmy, dysponującej odpowiednimi urządzeniami, które wykrywają wszystkie nieprawidłowości związane ze szczelnością drzwi i okien.
.
Justyna Zienkiewicz Artykuł został przygotowany na podstawie działu www.6-dzielnica.pl/energooszczednosc,m,mg,124 inwestycji 6 Dzielnica. |