Chiny i Tajwan to kraje, które co roku dostarczają na światowy rynek największą ilość herbaty. Ale poza naparami, które przygotowywane są z liści, trzeba też wspomnieć o tych, które przyrządzać można z kory drzewa. Do takich zaliczają się Lapacho czy Catuaba.
Ameryka Południowa proponuje sięgnięcie do jej niezwykłego bogactwa smaków herbaty. Poza dość znaną Yerba mate warto też pamiętać, że w tamtej części świata także z kory drzew produkowane są niezwykłe herbaty, w tym wspomniana Lapacho czy Catuaba. Pierwsza nazwa odnosi się zarówno do drzewa, jak i do jego wewnętrznej kory. Tak zwana „Herbata Inków” wykazuje silne działanie lecznicze. Nie inaczej jest w przypadku herbaty Catuaba, która współcześnie uważana jest za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków. Co warto wiedzieć o naparze z kory?
Z bogactwa kory
Zarówno Lapacho, jak i Catuaba produkowane są z wewnętrznej części kory. O ile o tradycyjnej herbacie wielu z nas wie sporo, o tyle problem pojawia się właśnie przy tak egzotycznych naparach. Jak powstaje taki napój? Otóż, po usunięciu kory z drzewa w pierwszej kolejności oddziela się od niej jej wewnętrzną część, z której w okresie późniejszym powstanie pyszna herbata. Zanim będzie można się rozkoszować naparem, konieczne jest przeprowadzenie szeregu czynności. Po oczyszczeniu wewnętrznej części kory suszy się ją w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Gdy ten proces zakończy się, kora jest cięta na drobne kawałki i gotowa do zalania gorącą wodą.
Lapacho – napój antyrakowy?
Właściwości tego naparu nie są jeszcze dokładnie znane. Naukowcy wciąż pracują nad ustaleniem palety substancji, które znaleźć można w naczyniu z Lapacho. Dziś jednak wiadomo, że dobrze przygotowany napar to źródło beta-Lapachone, czyli związku, który wykazuje właściwości antyrakowe. Z tego też względu część naukowców wiąże z tym herbacianym napojem duże nadzieje. Z drugiej strony mieszkańcy Ameryki Południowej wykorzystują go jako lek ziołowy, gdyż ma on między innymi właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i antywirusowe.
Afrodyzjak dla każdego
Catuaba jest naparem, którym wykorzystywany jest głównie jako afrodyzjak. Choć dotychczas nie przeprowadzono stosowanych badań klinicznych, osoby, które regularnie spożywają ten napar twierdzą, że efekty pojawiają się już po pierwszym tygodniu. Przyjmuje się, że mechanizm działania prawdopodobnie opiera się stymulowaniu układu nerwowego i dlatego też spożywać Catuabę mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dodatkowo rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej, aby zwiększyć efekt, mieszają kory pochodzące z różnorakich drzew. Niestety, zakup w Europie takich mieszanek jest dość utrudniony.