Handmade – pomysł na ciekawe hobby

Znalezienie interesującego i inspirującego hobby wcale nie jest takie łatwe. Z pewnością przyjdzie nam się trochę naszukać, zanim znajdziemy coś, co będzie dla nas inspirujące, ciekawe oraz łatwe do wykonywania. Gdzie szukać inspiracji? Warto jest się rozejrzeć szczególnie w temacie rękodzielnictwa, ponieważ wykonanie jakiegoś przedmiotu własnymi rękami jest naprawdę satysfakcjonujące, a dodatkowo można cieszyć się owocem swojej pracy. Zostaje on z nami na zawsze i mamy możliwość zaprezentowania go innym osobom. Do wyboru mamy bardzo wiele różnych technik tworzenia ciekawych przedmiotów i ozdób.

Decoupage

Dalekowschodnia technika, która została do nas sprowadzona przez Francję i z tego też powodu dostała francuską nazwę, dekupaż, to zdobienie praktycznie dowolnych powierzchni poprzez przyklejanie do nich wycinanych z papieru elementów. Nie chodzi oczywiście o zwyczajne oklejenie papierkami jakiegoś kubka czy doniczki. Naszym celem jest uzyskanie efektu wyglądającego tak, jakby element papierowy był namalowany na ozdabianej powierzchni. Robi się to poprzez nakładanie kolejno wielu warstw lakieru na przyklejane elementy, co wtapia je w ozdabianą rzecz. Dekupaż można stosować praktycznie na każdej powierzchni. Nawet na tkaninach.

Quilling

Ciekawa technika papieroplastyki, quilling, wywodzi się najprawdopodobniej od popularnej wśród jubilerów techniki filigranowania. Polega ona na wycinaniu wąskich pasków papieru i zwijaniu ich w małe sprężynki, które następnie nakleja się na ozdabianej powierzchni, najczęściej na papierze. Czasami ozdoby są też w całości wykonane tylko z papierowych spiral, ale zazwyczaj są elementami prostopadłymi do powierzchni, na której są klejone i stanowią ozdobę dla niej.

Filcowanie

Filcowanie to zjawisko zachodzące w wyniku rozrywania się niektórych włókien pochodzenia zwierzęcego w kontakcie z czynnikiem mechanicznym. Najczęściej spotykamy je w kontakcie z wełną i zazwyczaj traktujemy jako proces niszczący tkaninę. W rzeczywistości filcowanie można wykorzystywać także jako technikę tworzenia nowego materiału – filcu. Jest to materiał ciepły i przyjemny, chociaż nie za bardzo wytrzymały ze względu na zniszczenie struktury włókien, z których się składa. W przypadku odzieży jego wykorzystanie jest ograniczone, ale w rękodzielnictwie pozwala na tworzenie bardzo interesujących elementów ozdobnych.

Filcowanie może być wykonywane na sucho lub na mokro. Filcuje się specjalną wełnę czesankową kupowaną w pasmanterii, a wykorzystuje się do tego igły z charakterystycznymi zadziorami. Poprzez filcowanie można wykonać w zasadzie dowolne, puszyste kształty i albo traktować je jako samodzielne ozdoby, albo do czegoś przymocować.

Inne techniki

Foamira, wire wrapping czy scrapbooking to kolejne przykłady rękodzielniczych technik zdobienia, które mogą stanowić znakomite hobby. Zainteresować się można również masami plastycznymi czy papierową wikliną. Opcji jest całe mnóstwo i każdy na pewno znajdzie coś, co mu świetnie wychodzi i coś, co daje zadowalające efekty estetyczne.

Artykuł powstał we współpracy z Inspirello