Pompy ciepła zyskują coraz więcej zainteresowania, zarówno w świecie architektów, podążających za nowoczesnymi rozwiązaniami w kwestii sposobów na ogrzewanie domu, jak i wśród mieszkańców, pragnących, aby w ich domach zainstalowane były urządzenia nowej technologii, działające sprawnie i efektywnie. Posiadacze domów umiejscowionych na sporych działkach nierzadko decydują się na zamontowanie gruntowej pompy ciepła. Jak działa to urządzenie i czy jest warte zainteresowania?
Czym jest gruntowa pompa ciepła?
Pompa ciepła jest to urządzenie, które pobiera energię do ocieplania domu z surowców naturalnych, a następnie, dzięki specjalnym mechanizmom następuje przekształcenie tej energii w ciepło,które może posłużyć ogrzaniu budynku. Tradycyjne metody ogrzewania, np. za pomocą kotła węglowego, czy pieca gazowego, opierają się na poborze energii z węgla, miału węglowego, ekogroszku czy gazu ziemnego – czyli z surowców nieodnawialnych. W przypadku gruntowych pomp ciepła zaś, źródłem energii potrzebnej do ogrzania domu nie są tego rodzaju paliwa, lecz grunt (ziemia) ogrzewana przez słońce. Jako że grunt należy do naturalnych surowców odnawialnych, pompa ciepła jest uznawana za jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania. Urządzenie to wykorzystuje energię już zgromadzoną w środowisku naturalnym, w tym przypadku pod powierzchnią gruntu i poprzez specjalnie zaprojektowane systemy doprowadza ciepło do instalacji grzewczej domu.
Jak działa pompa ciepła?
Ciepło z pod ziemi pobierane jest z niej przy pomocy przewodu cieplnego, który musi być odpowiednio zagłębiony pod gruntem. Na odpowiedniej głębokości poniżej gruntu temperatura jest zawsze stała, dodatnia i wynosi kilka stopni powyżej zera. Im głębiej, tym temperatura wyższa. To właśnie do tego miejsca, gdzie panuje dodatnia temperatura, sięgać muszą przewody cieplne w postaci rur, zwane też wymiennikami gruntowymi. Aby to osiągnąć, konieczne jest, aby przygotować odwiert – najczęściej pionowo, bardzo głęboki. Możliwe jest jednak przygotowanie płytszych odwiertów, za to biegnących poziomo i rozłożonych na większej połaci terenu – z tego właśnie względu pompy ciepła spotykane są często przy domach leżących na dużych działkach. Odwierty zawsze jednak mieszczą w sobie następnie rury, które wypełnia się ciekłą, przeciwzamarzającą mieszanką. Pełni ona rolę nośnika ciepła, która przetransportowuje ciepło z ziemi dalej do parownika i sprężarki, które to elementy kolejno przyczyniają się do odpowiednich reakcji fizycznych, sprawiających, że energia cieplna trafia w końcu do skraplacza, a stamtąd do wody płynącej w domowej instalacji, np. obiegu ogrzewania grzejnikowego.
Dlaczego jest tak popularna?
Przygotowanie odwiertów, konieczność specjalistycznego montażu a także relatywnie wysoki koszt całego przedsięwzięcia może pozornie stawiać pod znakiem zapytania korzyści wynikające z tego rodzaju sposobu ogrzewania. A jednak jego popularność nie słabnie. Pompy ciepła w Gdańsku, Olsztynie czy innych miastach w bliskości Mazur stają się powoli wyznacznikiem nowych trendów. Dlaczego? Składają się na to dwa czynniki.
- Pierwszy wiąże się z niezaprzeczalnie z ekologią. Nie da się ukryć, że pompy ciepła są szalenie ekologicznymi urządzeniami. Wykorzystują odnawialne źródła energii, dzięki czemu do lamusa odchodzą ograniczone ilościowo paliwa kopalne. Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła nie generuje również zanieczyszczeń powietrza. Nie ma tutaj pyłu, dymu, dwutlenku węgla czy tak niebezpiecznego przy ogrzewaniu gazowym, trującego czadu.
- Drugim czynnikiem jest kwestia oszczędności. Po pierwsze, szacuje się, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii, które są wszak darmowe, w ciągu kilku lat całkowicie zwraca koszta pełnej inwestycji. Odchodzą kwestie wysokich rachunków za ogrzewanie. Po drugie, aktualna polityka OZE w Polsce jest przyjazna wszelkim inicjatywom, które polegają na zrezygnowaniu z tradycyjnych źródeł ogrzewania na rzecz m.in. pomp ciepła. Do roku 2027 dzięki rządowemu programowi Czyste Powietrze, można uzyskać dotację na montaż pompy ciepła, sięgającą nawet 90% wszystkich kosztów. Dotacja dotyczy zarówno montażu pomp w nowo powstających budynkach, jak i wymiany już istniejących sposobów ogrzewania w starych domach.
Nowa jakość w ogrzewaniu domu – w ten sposób z pewnością można określić gruntowe pompy ciepła. To rozwiązania pomysłowe, na miarę XXI wieku, a przy tym wydajne i bardzo dobrze spełniające swoją funkcję.
(materiał partnera)