W czasie ciąży wielokrotnie podejmujemy ważne dla nas decyzje związane z pojawieniem się nowego członka rodziny. Ostatnie miesiące ciąży to czas, by wybrać miejsce narodzin dziecka. Najczęściej kobiety w Polsce rodzą w szpitalach państwowych, prywatnych klinikach i domach narodzin. Poród domowy, choć legalny, jest nadal rzadkością. Możliwości jest więc kilka. Czym się kierować wybierając miejsce, gdzie będziemy rodzić?
Podejmując decyzję odnośnie miejsca porodu, warto w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie: na czym najbardziej nam zależy podczas porodu i pierwszych dniach po urodzeniu dziecka? Jeżeli decydujesz się na poród z osobą towarzyszącą razem odpowiedzcie sobie na to pytanie. Znając swoje oczekiwania łatwiej będzie podjąć tę decyzję. Nie obowiązuje rejonizacja, więc wybór należy do Was.
Jednym z podstawowych kryteriów jest dostępność. W większych miastach mamy do wyboru oddziały porodowe w szpitalach państwowych, jak i w klinikach prywatnych. Placówki państwowe nie pobierają żadnych opłat związanych z porodem i pobytem na oddziale położniczym. Za poród i opiekę poporodową zapłacimy w ośrodkach prywatnych. Są to kwoty rzędu kilku tysięcy zł. (z możliwością rozłożenia na raty). Jest to duży wydatek i warto się zastanowić, czy taką kwotę chcemy wydać na poród czy też wolimy zainwestować np. w urządzenie dziecięcego pokoju i akcesoria dla dziecka typu wózek. Czego możemy oczekiwać rodząc w prywatnym ośrodku? Z reguły panują tam lepsze warunki lokalowe – sale są bardziej przestrzenne, zadbane, bogato wyposażone w sprzęt pomocny w czasie porodu. Oddziały są mniejsze niż w szpitalach państwowych, w związku z czym panuje tu większy spokój, a położne mogą więcej czasu poświęcić rodzącej. Bardziej dba się tutaj o panującą podczas porodu atmosferę. Nie ma też problemu, żeby kobiecie towarzyszyła więcej niż jedna osoba, np. partner i doula. Po porodzie kobiety z dziećmi leżą salach 1-2 osobowych z własną toaletą. Panuje też większa swoboda, jeżeli chodzi o odwiedziny po porodzie.
Państwowe porodówki dysponują przeważnie kilkoma salami do porodów rodzinnych, wyposażonymi w piłki, drabinki, materace. Łazienki i ubikacje znajdują się na korytarzach lub przy salach porodowych. Należy się nastawić, że może być na oddziale kilka rodzących i położna ma pod swoją opieką więcej niż jedną kobietą. Większość oddziałów pozwala na obecność jednej osoby towarzyszącej (ewentualnie osoby mogą się wymieniać). Sale na oddziale położniczym są kilkuosobowe, co czasem może utrudniać odpoczynek.
Nie można bagatelizować czynnika, jakim jest dojazd do szpitala. Nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, jak będzie postępował poród, dlatego warto wcześniej sprawdzić, ile czasu potrzebujemy na przybycie do szpitala (i wziąć poprawkę, jeżeli musielibyśmy jechać do porodu w godzinach szczytu). Jeżeli zdecydujesz się na szpital daleko od miejsca zamieszkania, warto mieć w zanadrzu drugi, gdybyś musiała znaleźć się szybciej pod opieką personelu medycznego.
Dość często kobiety wybierają oddział, na którym pracuje lekarz prowadzący ciążę, co daje im większe poczucie bezpieczeństwa. Z doświadczenia wiem, że nie powinien to być główny argument przemawiający za wyborem szpitala, ponieważ lekarz może nie pełnić dyżuru, gdy przyjedziemy do porodu. A i to, że jest akurat na dyżurze nie gwarantuje, że przyjdzie do rodzącej. Należy pamiętać, że jesteśmy jedną z naprawdę wielu jego pacjentek i może zdarzyć się, że nie poświęci on nam więcej uwagi niż kobietom niebędącym jego klientkami.
Oddziały położnicze różnią się tzw. stopniem referencyjności, czyli stopniem wyspecjalizowania. Jeżeli ciąża przebiega bez zakłóceń i poród następuje o czasie można rodzić na oddziale z I stopniem. Im wyższy stopień referencyjności (są trzy), tym lepiej przystosowany oddział i personel do opieki nad wcześniakami. Decydując się na szpital kliniczny wyrażamy zgodę na obecność studentów. – mówi Anna Pomajda z rodzicebezobaw.pl – centrum dla kobiet w ciąży.
Wiele przyszłych mam szuka informacji o szpitalach na lokalnych forach internetowych. Z reguły nie ułatwia to wyboru, a czasem nawet powoduje mętlik w głowie. Dlaczego? Każda kobieta idąc do porodu może mieć odmienne oczekiwania, a sam poród jest silnym przeżyciem emocjonalnym, przez co opinie są bardzo subiektywne. Przykładowo, jedna rodząca może częste badania podczas porodu ocenić pozytywnie (jako przejaw zainteresowania), inna zaś negatywnie (jako zakłócanie spokoju i intymności).
Rzadko wybieraną alternatywną w Polsce, a popularną w wielu krajach Europy, jest poród domowy. Lekarz lub położna, która ma być obecna podczas porodu przeprowadza szczegółowy wywiad z ciężarną i jeżeli spełnia ona wszystkie kryteria, kwalifikuje kobietę do porodu domowego. Opłata za poród spoczywa na rodzącej i ustalana jest indywidualnie. Niestety, niewiele jest położnych prowadzących prywatną praktykę i uczestniczących w porodach w domowym zaciszu.
Gdy wytypujecie miejsce porodu koniecznie wybierzcie się tam osobiście. Po pierwsze, zobaczycie jak w rzeczywistości wygląda oddział, po drugie będziecie miały okazję zadać pytania personelowi oddziału i zdobyć cenne informacje. Najlepiej wybrać się w weekend, kiedy to na oddziale panuje względny spokój.
Podsumowując, wybór miejsca narodzin Waszego dziecka jest z pewnością ważną kwestią. Decyzji nie należy zostawiać na ostatni moment. Jeżeli znajdziecie miejsce, które najbardziej odpowiada Waszym oczekiwaniom, wpłynie to korzystnie na poczucie bezpieczeństwa w trakcie porodu, a tym samym na jego przebieg. Życzę Wam samych trafnych wyborów!