Każdy właściciel firmy chce prowadzić biznes w kraju przyjaznym dla osób przedsiębiorczych. Z tego względu polscy przedsiębiorcy często rozważają możliwość przeniesienia swojej działalności np. na Słowację czy na Czechy. Czy to się opłaca?
Zasada swobodnego przepływu osób czy towarów obowiązująca na terenie Unii Europejskiej sprawiła, że wielu przedsiębiorców rozważa możliwość przeniesienia swojej firmy do kraju, w którym np. obciążenia podatkowe są mniejsze. Kierunki są różne – część pracodawców myśli o Wielkiej Brytanii, część rozważa Czechy czy Słowację. Zwłaszcza to ostatnie państwo wymienia się jako przyjazne dla przedsiębiorców. Co można zyskać?
Podatki – to, co interesuje przedsiębiorcę
Z punktu widzenia przedsiębiorcy, którego interesuje przeniesienie firmy na Słowację trzeba podkreślić możliwość zaoszczędzenia na podatkach. Podatek dochodowy wynosi 20% (CIT i PIT), a podatek VAT 20%. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść tego kraju jest fakt, że Słowacja podpisała z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. W praktyce zatem przedsiębiorca, który zdecyduje się na ten wariant może całkiem sporo zaoszczędzić.
Formalności – jest ich niewiele
Założenie lub przeniesienie firmy na Słowację nie sprawia większych problemów. Spółkę założyć można w okresie krótszym niż miesiąc, co więcej część formalności można dopełnić w formie elektronicznej, nie są zatem potrzebne osobiste wizyty w poszczególnych urzędach. To przekłada się na możliwość szybkiego zorganizowania struktur firmy i rozpoczęcia zarabiania tuż po jej uruchomieniu.
Znacznie mniej formalności pracodawca musi dopełnić również przy zatrudnianiu pracowników. Dodatkowym atutem, z punktem widzenia przedsiębiorcy, jest niższa – niż w Polsce – minimalna pensja czy krótszy urlop wypoczynkowy, do jakiego prawo ma osoba zatrudniona.
Prawo przyjazne przedsiębiorcy
Na Słowacji przedsiębiorcy mają też większe możliwości w zakresie zaliczania części wydatków do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wśród takich należy wskazać np. na wydatki, jakie właściciel firmy ponosi na cele reklamowe. Warto wiedzieć, że takiego odpisu nie umożliwiają przepisy podatkowe obowiązujące w części krajów należących do Unii Europejskiej.
Możliwość dokonywania większych odpisów pozwala przedsiębiorcy inwestować więcej środków finansowych w reklamę i tym samym pozyskiwać większą ilość kontrahentów. W efekcie takie działania przekładają się na wpływy, jakie odnotowuje firma.
Ucieczka przed wysokimi składkami
Co zrobić, aby nie płacić ponad 1000 zł co miesiąc do ZUS? Czy zastanawiałeś się nad tym żeby przenieść swoją firmę za granicę? Więcej
Nie ma aktualnych statystyk pozwalających stwierdzić, ile przedsiębiorców przeniosło swoją firmę do innych europejskich krajów. Szacuje się jednak, że liczba ta idzie w tysiące. Przeniesienie czy otworzenie firmy na Słowacji, w Czechach czy w Wielkiej Brytanii pozwala też na zaoszczędzenie na składkach, które przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za granicą składki są znacznie niższe. Opłacając je w niższej kwocie, przedsiębiorcy mają możliwość zaoszczędzone kwoty odłożyć na lokatę lub zainwestować, by w przyszłości móc z tych pieniędzy czerpać.informacji na ten temat w artykule: http://www.praca-chorzow.info/porady-dla-pracodawcow/740/coraz-wiecej-przedsiebiorcow-ucieka-przez-zus
Zatrudnienie za granicą?
Przedsiębiorcy, którzy nie chcą zamykać firmy prowadzonej w Polsce, mogą też pomyśleć o zatrudnieniu się za granicą. Aktualnie na rynku działają wyspecjalizowane podmioty, oferujące pomoc w załatwieniu formalności. Takie rozwiązanie również pozwala na poczynienie znacznych oszczędności. Wszystko dlatego, że wówczas nie jest konieczne odprowadzanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Choć specjaliści podkreślają, że takie działanie jest już na granicy prawa, przedsiębiorcy nie wahają się, by skorzystać z aktualnych luk w przepisach.