Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA 2014. Relacja.

To była już dziewiąta edycja Festiwalu – pięć niezwykle intensywnych dni, do późnych godzin wypełnionych filmami, koncertami, wystawami, warsztatami i spotkaniami. Na Festiwal zjechali licznie twórcy z całego świata, a o nagrody w sześciu konkursach walczyło 108 filmów wybranych spośród 1200 zgłoszeń.


Jury w składzie: Katarzyna Kijek, Ujkan Hysaj, Piotr Bernaś i Przemysław Adamski przyznało następujące nagrody:

Grand Prix Festiwalu, czyli Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury – w wysokości 2.000 EURO zdobył film WASHINGTONIA / Waszyngtonia, reż. Konstantina Kotzamani (Grecja)

Uzasadnienie Jury: „Za stworzenie bogatej wieloznaczeniowej metafory o kondycji człowieka. Za wprowadzanie widza w surrealistyczny wymiar. Za bardzo świadomą reżyserię i stosowanie języka kinematografii, zacierającego granicę między fikcją a dokumentem”.

Zdobywca Grand Prix podpisze także umowę na międzynarodową dystrybucję swojego filmu przez światowego dystrybutora filmów krótkometrażowych ShortsTV!

I Nagrodę w Konkursie Międzynarodowym OKNO NA WSCHÓD500 EURO ufundowane przez Radio Racja otrzymał film UKHILAVI SIVRTSEEBI / INVISIBLE SPACES / Niewidoczne miejsca, reż. Dea Kulumbegashvili (Gruzja)

Uzasadnienie Jury: Za stworzenie niezwykle mocnego, skondensowanego i wiarygodnego punktu widzenia kobiety w patriarchalnej rzeczywistości. To był jeden z najbardziej  emocjonalnych obrazów tego festiwalu”.

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film ŠUNS DIENOS / DOG’S LIFE / Pieskie życie, reż. Ieva Veiveryte (Litwa)

Uzasadnienie Jury: Za stworzenie wielowarstwowej, skomplikowanej relacji międzyludzkiej”.

I Nagrodę w Konkursie Międzynarodowym CAŁY TEN ŚWIAT400 EURO otrzymał film LE RETOUR / THE RETURN / Powrót, reż. Yohann Konam (Francja)

Uzasadnienie Jury: Za dotykanie ważnego tematu akceptacji własnej tożsamości i za podróż w głąb umysłu głównego bohatera w sposób niezauważalny”.

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film ETT ENKLARE LIV / A SIMPLER LIFE / Prostsze życie, reż. Gunhild Enger (Szwecja)

Uzasadnienie Jury: „Doskonale wyważona kombinacja satyry i sarkazmu”.

I Nagrodę w Konkursie Polskim NIEZALEŻNI400 EURO otrzymał film JOANNA, reż. Aneta Kopacz (Polska)

Uzasadnienie Jury: „Za niezwykle dojrzałe podejście do uniwersalnego, zawsze aktualnego tematu z niezwykle przytomnym i wręcz przyziemnym podejściem. Za stworzenie obrazu który daje nadzieję i ulgę. Za dotykanie tego, co nieuchwytne”.

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film NAJWYŻSZY / THE SUPREME, reż. Katarzyna Gondek

Uzasadnienie Jury: „Za absurdalny, oryginalny i ironiczny obraz. Za świadome zastosowanie środków wizualnych i satyrycznych”.

I Nagrodę w Konkursie Polskim STUDENCI400 EURO otrzymał film MATKA ZIEMIA / MOTHER EARTH, reż. Piotr Złotorowicz

Uzasadnienie Jury: „Za niezwykle świadomą i oryginalną reżyserię. Za zbudowanie wielowarstwowej i metaforycznej opowieści i fantastyczne zrozumienie języka obrazu”.

W tym konkursie Jury nie przyznało wyróżnienia.

I Nagrodę w Konkursie Polskim AMATORZY400 EURO otrzymał film GRY / GAMES, reż. Bartek Tryzna, Monika Stpiczyńska

Uzasadnienie Jury: „Za oryginalną, fragmentaryczną ale jednocześnie spójną narrację. Za oparcie się pokusie i uniknięcie pułapki popularnego tematu i zmierzenie się z nim w sposób rzetelny i istotny”.

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film DRYF / THE DRIFT, reż. Marcin Ożóg

Uzasadnienie Jury: „Za wysoką wartość tej produkcji i adekwatne proporcje muzyki i obrazu”.

Pozostałe nagrody przyznane przez Jury:

Najlepszy Dokument (400 EURO) – film JOANNA, reż. Aneta Kopacz (Polska)

Uzasadnienie Jury: „Za niezwykle wrażliwe, etyczne i bardzo poetyckie podejście do tematu. Za stworzenie obrazu który niesie ze sobą silne emocje i oddziaływanie”.

Najlepsza Fabuła (400 EURO) – film MLECZNY BRAT / MILKY BROTHER, reż. Vahram Mkhitaryan (Polska, Armenia)

Uzasadnienie Jury: „Za rzetelną symbolikę opowieści. Za użycie naturalistycznych środków wyrazu, przekazujących treść w niebywale uduchowiony metaforyczny sposób. Za opowiedzenie historii w wiarygodny sposób”.

Najlepsza Animacjaprogram DRAGON FRAME ufundowany przez DZED Systems LLC – film SYMPHONY NO. 42, reż. Réka Bucki (Węgry)

Uzasadnienie Jury: „Za błyskotliwą obserwację społeczeństwa poprzez poetyckie obrazy, przy zachowaniu obiektywnej perspektywy”.

Najlepsze Zdjęcia (400 EURO) – film WASHINGTONIA, reż. Konstantina Kotzamani (Grecja)

Uzasadnienie Jury: „Za sposób filmowania, który przekazuje to, co najważniejsze w bardzo dobitny, ale też zarazem oszczędny sposób”.

Najlepsza Muzyka (400 EURO) – film PIEŚŃ PASTERZA / SHEPHERD’S SONG, reż. Vahram Mkhitaryan (Polska, Armenia)
Uzasadnienie Jury: „Za stworzenie spójnej, epickiej ale zarazem skromnej atmosfery. Za stworzenie równoległego świata za pomocą muzyki”.

Nowością w tym roku był Konkurs KIDS

I Nagrodę w Konkursie KIDS, w kategorii Filmy dla dzieci w wieku 5+, przyznaną przez Dziecięce Jury – 200 EURO otrzymał film GHOST HOURS / Godziny duchów, reż. Nils Skapans (Łotwa/Estonia)

I Nagrodę w Konkursie KIDS, w kategorii Filmy dla dzieci w wieku 7+, przyznaną przez Dziecięce Jury – 200 EURO otrzymał film PIGLET. BABYSITTER / Prosiaczek, reż. Natalya Berezovaya (Rosja)

I Nagrodę w Konkursie KIDS, w kategorii Filmy dla gimnazjalistów, przyznaną przez Dziecięce Jury – 200 EURO otrzymał film GOD’S LAMB / Baranek Boży, reż. Kees-Jan Muller (Holandia)

NAGRODĘ DZIKIEGO ŻUBRA czyli NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI w wysokości 1.000 EURO otrzymał film JOANNA, reż. Aneta Kopacz (Polska)

 

Więcej informacji:
www.zubroffka.pl
www.facebook.com/zubroffka