Dzieci a choroba refluksowa


fot. fotolia

Chociaż refluks u dzieci uznaje się za zjawisko naturalne, związane z budową ich przełyku i żołądka, to jednak istnieją objawy, na które warto zwrócić uwagę.

Tak zwane ulewnie przez dzieci nawet do pierwszego roku życia, to rzeczywiście zwykle nic dziwnego. Żołądek niemowlęcia nie jest zwykle jeszcze w stanie zmieścić w sobie tyle pokarmu, ile dziecko przyjmuje. A musi jeść sporo, by przybierać na wadze. Przełyk również nie jest jeszcze tak zbudowany jak w przypadku osoby dorosłej. Bywa więc, że bariera między żołądkiem a przełykiem nie jest jeszcze doskonała. Ulewanie jest normalnym objawem, o ile jednak nie jest nadmierne i nie przeciąga się ponad wyznaczony okres.

Jednymi z dolegliwości, na jakie należy zwrócić uwagę, są silne wymioty i bóle brzucha. Powodem takiego stanu niekoniecznie musi być patologiczna zmiana w przełyku. Może to być na przykład uczulenie na pewne pokarmy. W dalszym leczeniu zwykle badania robi się również pod tym kątem, by nie podawać niepotrzebnie leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego. Choroba refluksowa może dawać również inne objawy, które w ogóle nie będą na nią wskazywać. Zapalenie płuc, które zwykle jednoznacznie jest kojarzone z zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym, może być również wywołane przez opary kwasu solnego. Z tego samego powodu może wystąpić również zapalenie uszu oraz częstsze napady astmy oskrzelowej. Patologiczny refluks żołądka może również dawać objawy takie jak anemia czy niedowaga.

Co może być przyczyną choroby, oprócz naturalnej budowy przełyku? Wszystkie patologiczne zmiany, które zwężają przełyk lub wpływają na złe przechodzenie treści pokarmowej, włączając w to także takie schorzenie jak rak żołądka. W przypadku dzieci jest to jednak zwykle nieodpowiednie spożywanie posiłków – warto tutaj przypomnieć, że pośpiech nie sprzyja dobremu trawieniu. Małe porcje i częstsze spożywanie jedzenia w pogodnej atmosferze może zdziałać cuda. W przypadku niemowląt warto zwrócić uwagę, czy dziecko nie spędza zbyt dużej ilości czasu w pozycji leżącej. To sprzyja przemieszczaniu się pokarmu nie w tę stronę co trzeba. Dlatego zwraca się uwagę na właściwe ustawienie dziecka podczas spożywania posiłku.

W przypadku dzieci, które mają powyżej dwóch lat przyczyną refluksu może być również nadwaga. Niewiele rodziców to łączy, a jednak to ucisk na narządy jest jednym z najczęstszych powodów refluksu. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie bardziej specjalistycznej diety, którą należy skonsultować ze specjalistą.

Leczenie refluksu, który został zauważony we wczesnym stadium, rzadko wymaga operacji. Zastosowanie zabiegu może być jednak konieczne, jeśli okaże się, że stały kontakt z kwasem żołądkowym spowodował jakieś poważne zmiany. Operacja może być też nieodzowna w przypadku, gdy przyczyną refluksu będzie wada wrodzona, na przykład nieodpowiednia budowa przełyku. Zwykle jednak wystarczy zmiana trybu życia i zastosowanie odpowiednich środków farmaceutycznych, by dziecko mogło raz na zawsze zapomnieć o problemach.

Więcej informacji o refluksie u dzieci – http://www.chorobarefluksowa.net.pl