Kółka gimnastyczne to często niesłusznie pomijane akcesorium sportowe, które pozwala na trening siłowy z użyciem własnej masy ciała. I choć większość uważa je za niezwykle wymagające urządzenia, to przeznaczone są zarówno dla osób zaawansowanych oraz wyćwiczonych, jak i początkujących. Jak wykorzystać drewniane kółka gimnastyczne i jakie są zalety takich ćwiczeń?
Kółka gimnastyczne to z całą pewnością wielofunkcyjny przyrząd treningowy. Wykonywane na nich ćwiczenia można odpowiednio modyfikować i dostosowywać do potrzeb danej osoby. Dzięki temu, mogą z nich korzystać zarówno fani intensywnego treningu typu Crossfit, ogólnorozwojowego treningu fitness lub profesjonalni sportowcy. Czym są kółka gimnastyczne i jak na nich ćwiczyć?
Kółka gimnastyczne drewniane – czym są?
To zawieszone na specjalnych, wytrzymałych taśmach lub pasach sztywne obręcze o gładkiej strukturze. Poszczególne modele różnią się od siebie przede wszystkim parametrami, m.in.: maksymalnym obciążeniem, średnicą oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Jakie zatem wybrać kółka gimnastyczne – drewniane, plastikowe czy może stalowe? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb trenującego oraz preferencji. Jednak kółka wykonane z drewna charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, oraz, co bardzo ważne, zapewniają wysoką pewność chwytu. Plastik lub stal, w przeciwieństwie do drewna, nie mają zdolności pochłania potu, dlatego dłonie mogą wyślizgiwać się z obręczy.
Kółka gimnastyczne zazwyczaj zawieszane są przy suficie na hakach lub mocowane do drążka gimnastycznego. Do niedawna traktowane były jako atrybut wyłącznie zawodowych akrobatów, coraz częściej jednak spotykamy je zarówno w siłowniach i klubach fitness, jak i siłowniach domowych.
Kółka gimnastyczne drewniane – jakie są zalety treningu?
Te niepozorne obręcze doceniane są zarówno przez profesjonalnych sportowców jak i amatorów. Dlaczego? Kółka gimnastyczne drewniane umożliwiają przeprowadzanie treningu holistycznego. Zatem angażują wiele włókien mięśniowych w czasie wykonywania siłowych ćwiczeń. To z kolei jest niezmiernie ważnym aspektem budowania sylwetki, szczególnie jeśli zależy nam na równomiernym wyrzeźbieniu mięśni i zachowaniu odpowiednich proporcji. Jakie są jeszcze zalety treningu z wykorzystaniem kółek gimnastycznych?
- poprawa kontroli oraz stabilizacji ciała
- wzmocnienie mięśni brzucha, nóg, ramion oraz barków
- poprawa równowagi oraz zachowanie prawidłowego korpusu ciała
- wzmocnienie wytrzymałości i siły
- urozmaicenie treningu, podniesienie poziomu jego trudności
- kółka gimnastyczne są łatwo dostępne i relatywnie niedrogie
- nie zajmują dużo miejsca i łatwo je zamontować
- umożliwiają wykonywanie różnych ćwiczeń siłowych
Kółka gimnastyczne drewniane – jak wykorzystać?
Kółka gimnastyczne wykorzystuje się jako przyrząd służący do rozwijania dużych partii mięśniowych, m.in.: brzucha, ud oraz ramion. Ćwiczenia warto dostosowywać odpowiednio do poziomu wytrenowania danego organizmu. Na początek kółka mogą sprawiać kłopot, szczególnie jeśli mamy problemy ze stabilizacją, równowagą oraz wytrzymałością. Dobrze jest więc dobierać formy treningu do własnych możliwości. Jakie ćwiczenia można wykonywać na kółkach gimnastycznych?
- L-sit – jest to bardzo wymagające ćwiczenie, polegające na utrzymaniu ciała w odpowiedniej pozycji, przez określony czas. Jak wykonać L-sit? Ćwiczenie rozpoczyna się od chwycenia kółek w obie dłonie w pozycji stojącej. Ramiona cały czas mają być wyprostowane. Następnie należy, za pomocą siły mięśni brzucha, nóg i ramion unieść nogi w taki sposób, aby tworzyły kąt prosty z tułowiem. Ćwiczenie przeznaczone jest dla osób zaawansowanych, które chcą podnieść poziom trudności treningu i wprowadzić dodatkowe modyfikacje.
- Przysiady – przysiady z kółkami gimnastycznymi to świetne ćwiczenie modelujące nogi oraz pośladki, o umiarkowanym stopniu trudności. W zależności od umiejętności i zaawansowania można je dowolnie modyfikować, np. wykonując przysiady na jednej nodze,
- Podciągania do poziomu – ćwiczenie rozpoczynamy z pozycji leżącej. Chwytając kółka, staramy się oderwać barki od podłogi i unieść ciężar ciała. Cały czas należy pamiętać o tym, aby głowa znajdowała się w jednej linii z tułowiem i biodrami, a kręgosłup nie wyginał się w łuk. To ćwiczenie mocno angażuje mięśnie, ramion, barków oraz brzucha.
Drewniane kółka gimnastyczne stanowią dobre urozmaicenie codziennego treningu siłowego. Mogą być wykorzystywane jako przyrząd do modyfikowania tradycyjnych ćwiczeń, typu pompki lub przysiady, i podnoszenia poziomu ich trudności. Dzięki nim trenujący mogą wzmocnić swoją wytrzymałość, poprawić siłę, równowagę oraz stabilizację.