Prowadząc małą firmę, nie zawsze jej właściciel wie jak ugryźć wszelkie sprawy finansowe. Dlatego czasami musi się wesprzeć pomocą, którą oferuje mu dane biuro rachunkowe. Duże firmy i przedsiębiorstwa mają swoją własną księgowość, która na co dzień dba o finanse danej firmy.
Z PODATKAMI ZA BAN PRAT
Decydując się na założenie firmy trzeba mieć choć trochę pojęcia o podatkach i co miesięcznych opłatach.
Najważniejszy jest wybór opodatkowania, tutaj do wyboru są następujące opcje:
1. Zasady ogólne czyli opodatkowanie według skali 18 % lub 32 %, trzeba w tym przypadku prowadzić księgę przychodów i rozchodów.
2. Podatek liniowy, zawsze opłaty wynoszą 19 %.
3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatek jest płacony od kwoty przychodu.
4. Karta podatkowa – stała kwota podatku, bez względu na nasz przychód.
Mamy również wybór, czy z fiskusem chcemy rozliczać się co miesiąc czy raz na kwartał. Ponadto musimy się określić co do podatku VAT, który w zasadzie jest daniną doliczaną do sprzedawanych towarów i świadczonych usług.
POMOCNE BIURO RACHUNKOWE
Najlepiej jest, w prowadzeniu działalności gospodarczej, wspomagać się osobami, które są już doświadczone w sprawach rachunków, podatków czy w w ogóle w temacie księgowość. Jeżeli nasza firm jest mała i nie stać nas na stworzenie pełnego etatu księgowej, dobrze jest podpisać umowę z biurem rachunkowym.
Biuro rachunkowe to biuro, które solidnie i profesjonalnie świadczy usługi wszelkiej rachunkowości i księgowości. Najlepsze biuro to takie, które ma dużo klientów i o którym mówi się dobrze. Zawsze pamiętajmy, że powierzamy pracownikom biura księgowego swój los.
Profesjonalne biuro księgowe pomorze nam także załatwić wszelkie formalności dotyczące zakładania firmy i poprowadzi nas przez gąszcz procedur, podatków i całej naszej firmowej księgowości.
RACHUNKI, RACHUNKI, RACHUNKI
Każdy mały przedsiębiorca, zakładając swoją firmę, chce się zająć zarabianiem pieniędzy, czyli produkcją, sprzedażą lub usługami.
W niektórych firmach trzeba prowadzić różnego rodzaju ewidencje, typu:
1. Ewidencja środków trwałych,
2. Ewidencja wyposażenia,
3. Ewidencja przebiegu pojazdów.
Należy odprowadzać składki ZUS i prowadzić cały szereg spisów czy opisów, a nie zawsze jest na to czas.
W przypadku gdy sam przedsiębiorca ośmieli się zająć swoją księgowością, dostępne są różnego rodzaju programy księgowe i rozliczeniowe, które bardzo ładnie pomagają prowadzić małą księgowość.
Ponadto niektóre banki, przy prowadzeniu konta firmowego polecają aplikację i darmowe programy dzięki, którym też z łatwością można spróbować samemu zmierzyć się z finansami swojej firmy.
WŁASNA FIRMA
Prowadzenie firmy to cały ciąg problemów i spraw, z którymi przedsiębiorca musi się zmierzyć sam. Czasami może się wspomóc osobami, które są profesjonalne i doświadczone. Sprawy księgowe w każdej firmie są bardzo ważne, w przypadku małej firmy, nie zawsze, na początku może stać nas na usługi biura rachunkowego lub na zatrudnienie księgowej. W takich sytuacjach radzić musimy sobie sami.
Artykuł przygotowali: Artykuł został przygotowany przy współpracy z biurem rachunkowym Credotax z Poznania. |