Styl skandynawski to ostatnimi czasy jeden z najpopularniejszych dekoratorskich trendów. Króluje zarówno w mieszkaniach, jak i lokalach użytkowych typu restauracja czy biuro. Po skandynawsku aranżuje się dziś nie tylko salony i jadalnie, ale również kuchnie, przedpokoje, łazienki, pokoje dziecięce a nawet garderoby czy różnego typu schowki i spiżarki. Styl, który zawędrował z północy świetnie przyjął się w polskich progach. Na czym zatem polega jego fenomen?
Styl skandynawski jest atrakcyjny z wielu powodów, a jednym z pierwszych, który należałoby wymienić, jest światło. To właśnie ono jest głównym wyróżnikiem tego nowoczesnego stylu – jasne przestrzenie to idealne rozwiązanie dla mieszkań, do których wpada mało światła słonecznego. Skandynawowie malując swoje ściany białą farbą oraz wstawiając do wnętrz jasne meble, uporali się z problemem pochmurnych dni. Ten prosty zabieg sprawia dodatkowo, że mieszkanie nabiera nowoczesnego charakteru. Połączenie jasnych ścian z jasnymi meblami kojarzone jest z tym, co nowe. Mieszkania w dawnych stylach cechowały się w zdecydowanej większości z ciemnymi i ciężkimi meblami, przez co nierzadko sprawiały wrażenie zagraconych. Styl skandynawski, bazując na jasnym kolorze, jest w zupełnej kontrze do tego, co toporne. Biel kojarzy się ze świeżością i nienaganną higieną, o czym warto pamiętać przy projektowaniu wnętrza. Otwarta, świetlista przestrzeń w skandynawskich pomieszczeniach odgrywa dużą rolę. Efekt rozświetlenia całego pomieszczenia to zasługa jasnej barwy na ścianach i meblach. Dzięki niej ma się wrażenie, że pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości. Niektórzy pomyślą być może, że grająca główną rolę biel w stylu skandynawskim sprawia, że wnętrze wygląda nieco „szpitalnie”. Jednak by uniknąć chłodnej czy wręcz oficjalnej aranżacji, wplata się do jasnego tła kolorowe dodatki. Daje to szerokie pole do designerskiego manewru. Kultowymi już wręcz elementami ocieplającymi skandynawskie wnętrza są duże poduszki w niejednolitych barwach umieszczone na kanapach, fotelach czy łóżkach. Łatwym sposobem na dodanie wnętrzu oryginalnego i bardziej klimatycznego charakteru są również pufy, koce czy figurki w wyrazistych kolorach. Częstą dekoracją ścian są harmonijnie skomponowane fotografie, obrazki oraz napisy umieszczone w ramkach. Poza tym styl skandynawski lubuje się we wszystkim, co naturalne. Ława wykonana z palety czy wiklinowy kosz będą idealnymi dodatkami do każdego wnętrza rodem ze Skandynawii.
Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest funkcjonalizm. Styl skandynawski jest w ogromnej mierze wszystkim tym, co praktyczne i komfortowe. „Wielofunkcyjne rozwiązania widać tu na każdym kroku” mówi Edyta Mrozik – specjalista ds. wyposażenia wnętrz sklepu meblowego Edinos.pl. W myśl zasady, że mieszkanie, ale też biuro mają przede wszystkim służyć wygodzie domowników czy pracowników, w stylu skandynawskim nie znajdziemy niepotrzebnych przedmiotów i nieużytkowanych przez nikogo mebli. Ma być prosto i przejrzyście, co ma swoje odbicie w minimalizmie. Styl skandynawski jest bardzo oszczędny we wszelkie przedmioty a jego „niechęć” do przeładowywania to z kolei dobra opcja dla niewielkich pomieszczeń.
Odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie styl skandynawski, jest prosta. Biel w połączeniu z kolorowymi akcentami wszędzie wygląda modnie i łatwo jest w ten sposób zaaranżować każdą przestrzeń. Ponadto nie ulega wątpliwości, że funkcjonalizm wnętrz nawiązujących do krajów północy ułatwia nam codzienne życie.