Raczej w większości domów są meble tapicerskie. Jeśli nie są to krzesła to na pewno kanapy lub fotele. Część z nas posiada pufy. Obicia mebli bywają przeróżne i wykonywane są różnych materiałów. Są to tkaniny, sztuczne skóry i skóry naturalne. Co warto podkreślić, bywają też zbiorowiskiem kurzu, jeśli nie poddaje się ich regularnemu czyszczeniu i nawet konserwacji.
Rodzaje materiałów obiciowych
Oczywiście, najprzyjemniejsze w dotyku są plusze, które charakteryzują się króciutkim, miękkim i puszystym włoskiem. Mimo to plusze są wykonywane różnymi technikami.
Niegdyś bardzo popularne były obiciowe tkaniny żakardowe, charakteryzujące się często wyrazistym wzorem roślinnym, nierzadko o fakturze reliefu. Chociaż i teraz mają niemało zwolenników. Grubym splotem charakteryzują się szenile. Natomiast flok ma strukturę welurową, choć nierzadko bardziej puszystą od weluru typowego. Również nieco przypominająca welur lub nubuk jest altara, tkanina obiciowa, charakteryzująca się dużą wytrzymałością.
Świetnie do kształtu mebla dopasowuje się alcantara. Jest łatwa w czyszczeniu, chociaż nie zaleca się do tego celu detergentów. Chętnie do wszelkich obić wykorzystują tę tkaninę producenci jachtów. Do najbardziej wytrzymałych tkanin obiciowych należy mikrofaza.
Chociaż, jeśli idzie o wytrzymałość to trudno jest tkaninom wygrać ze skórą licową. A spotykamy niemało mebli ze skórzaną tapicerką, zwłaszcza kanap i foteli.
Do niedrogich materiałów obiciowych zalicza się skaj tapicerski, bardzo często wykorzystywany przez właścicieli barów. Skajem obijane są też nierzadko krzesła w salach konferencyjnych, bo jest to materiał dosyć łatwy w czyszczeniu, choć niekoniecznie trwały.
Wymieniając obicia nie należy zapominać o wszelkich tapicerkach pikowanych, które nadal mają niemało zwolenników i mogą dodać meblom elegancji, zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z pikowaną skórą.
Czyszczenie i konserwacja tapicerki meblowej
Przed czyszczeniem tapicerki, zwłaszcza na mokro warto jest kierować się rodzajem obicia. Inaczej będziemy czyścili poszczególne tkaniny, inaczej skórę lub skaj. Jednak w wypadku wszystkich materiałów początki będą podobne – będzie to dokładne usunięcie kurzu, ewentualnie okruchów lub nawet błota. Do tego będą niezbędne odkurzacz i szczoteczka.
Łatwiej się czyści i konserwuje tapicerkę, kiedy nie ma na niej plam, zwłaszcza tłustych. Są jednak sposoby, również domowe, na usuwanie takich plam. Czasem wystarczy ocet lub spirytus albo soda oczyszczona. Mimo to najbezpieczniej jest sięgnąć po środki profesjonalne, zwłaszcza jeśli idzie o czyszczenie skóry. Takie preparaty w postaci między innymi pianek w sprayu znajdziemy w wielu sklepach, np. w sklepie CzyszczenieSkory.pl.