Stosunkowo niskie comiesięczne raty – to pragnienie wielu przyszłych leasingobiorców. Przedsiębiorcy mogą zapewnić sobie nie tylko tanie korzystanie z nowych pojazdów. Zalet nowatorskiego modelu finansowania jest bowiem więcej.
Jeśli myślisz o zakupie samochodu na firmę, to masz kilka opcji do wyboru. Jedną z nich pozostaje klasyczny leasing. Jego zwolenników nie brakuje, ale interesującą alternatywę stanowią nowatorskie produkty. Wyróżnia je wysoka wartość rezydualna (resztowa). Przedsiębiorca ma więc do zapłacenia jedynie tyle, ile wynosi spadek ceny samochodu podczas jego użytkowania. Już na początku dowiaduje się o spodziewanej wartości auta po okresie finansowania. Czynnik ten zależy m.in. od modelu samochodu, jego rocznika, wpłaty własnej, a także długości umowy. Podpisanie jej oznacza wpłatę własną w wysokości 10-30 proc. wartości pojazdu.
Ten model finansowania dotarł z zachodnich rynków. Tam koncepcja TCM (Trade Cycle Management, tj. cykliczna wymiana samochodów) cieszy się już sporą popularnością. W Polsce liczba jej zwolenników wzrasta. Produkty z tzw. ratą balonową mają stopniowo zastępować standardowe kredyty i leasingi samochodowe.
Opłacalny wybór
O atrakcyjności koncepcji TCM decydują m.in. stosunkowo niskie comiesięczne raty. Potwierdzeniem jest Leasing SMARTPLAN na nowe samochody, oferowany przez Toyota Leasing. W tym przypadku przedsiębiorca płaci ratę o 60 proc. niższą w porównaniu ze standardowym leasingiem. Jedynie ostatnia rata jest znacznie wyższa od poprzednich. Niekiedy może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak łatwo można pozyskać środki na uregulowanie tej płatności i cieszyć się nowym pojazdem, będącym na gwarancji producenta.
Zaletą koncepcji TCM jest wybór sposobu zakończenia umowy finansowania. Przedsiębiorca nie musi podejmować tej decyzji w momencie podpisania umowy. Może to zrobić pod koniec jej obowiązywania. W grę wchodzi wykup lub wymiana pojazdu. Wybór pierwszej opcji oznacza uregulowanie należności jednorazowo lub w ratach. W przypadku wymiany, nie trzeba martwić się sprzedażą dotychczas używanego samochodu. Zostanie on odkupiony przez dealera, który zapłaci cenę rynkową za obecną wartość pojazdu. Przedsiębiorca zyska więc środki nie tylko na uregulowanie ostatniej raty, ale też wpłatę własną na nowy pojazd.
Produkty z tzw. ratą balonową mają stopniowo zastępować standardowe kredyty i leasingi samochodowe. Dzięki nim zakup samochodu na firmę staje się łatwiejszy.