Czym jest cytologia, kiedy i co jaki czas wykonuje się to badanie?

Cytologia, czyli rozmaz szyjkowy to podstawowe badanie profilaktyczne w praktyce ginekologicznej polegające na pobraniu rozmazów z pochwowej części szyjki macicy.

Dzięki cytologii możliwe jest wczesne wykrycie raka szyjki macicy jeszcze w stadium przedinwazyjnym. Jest wtedy w pełni wyleczalny. Dzięki badaniom cytologicznym udaje się zapobiec ok. 80% przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy.

Regularnie wykonywane badania cytologiczne umożliwiają wykrycie infekcji dróg rodnych oraz patologicznych komórek, które z czasem mogą przekształcić się w komórki nowotworowe. Cytologia jest badaniem bezpłatnym w ramach ubezpieczenia.

Polska jest jednym z 9 krajów w Unii Europejskiej z wdrożonym programem badań przesiewowych. Świadczy to o skali i randze problemu jakim jest zdrowie kobiet. Rak szyjki macicy jest na drugim miejscu ilości zachorowań po raku piersi u kobiet w naszym kraju.

Kiedy wykonujemy badania cytologiczne?

Specjaliści zalecają, żeby pierwszą cytologię wykonać najlepiej zaraz po rozpoczęciu współżycia płciowego nie później jak 3 lata po inicjacji. Kryterium wiekowe zaleca pierwsze badanie w wieku 20-25 lat. Jeśli nie ma innych wskazań kobieta powinna wykonywać cytologię co 2-3 lata. Kobiety często zmieniające partnerów powinny badanie wykonać raz w roku. Badanie cytologiczne w okresie krótszym niż rok może zlecić lekarz w określonych przypadkach.

U kobiet zakażonych wirusem HIV, HPV, przyjmujących leki immunosupresyjne, leczonych z powodu zamian komórek szyjki macicy badania powinny być wykonywane częściej niż raz w roku. U kobiet w ciąży badanie cytologiczne wykonuje się dwukrotnie w I i III trymestrze.

Wykonywania cytologii mogą zaprzestać kobiety w wieku 65-70 lat pod warunkiem, że trzy ostatnie wyniki badań były prawidłowe. Indywidualna decyzja, po konsultacji z ginekologiem należy do każdej kobiety.

Nieprawidłowy wynik cytologii

Nieprawidłowy wynik cytologii nie przesądza jednoznacznie o chorobie nowotworowej. Zazwyczaj wynika z innego schorzenia, infekcji lub nadżerki. Dalsze postępowanie należy uzgodnić z lekarzem ginekologiem. Lekarz zleca powtórne badania.

Jeżeli w komórkach występują ewidentne zmiany, konieczne jest przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań. Takimi badaniami są kolonoskopia macicy, czyli ocena szyjki macicy, pochwy i sromu z pomocą urządzeń optycznych i biopsja polegająca na pobraniu wycinka tkanki z szyjki macicy i przebadaniu w laboratorium.

W przypadku potwierdzenia niekorzystnej diagnozy decyzję o dalszym efektywnym leczeniu podejmuje lekarz w uzgodnieniu z pacjentką. Cytologia jest badaniem przesiewowym, które pozwala na stosunkowo proste wykrycie patologii w stadium, gdy nie ma żadnych objawów chorobowych, a schorzenie jest całkowicie uleczalne.

Cytologia to badanie proste, a efekty ogromne

Użyteczność badania cytologicznego w walce z cichym zabójcą kobiet została doceniona w całej Unii Europejskiej i jest szeroko stosowane jako badanie przesiewowe. To stosunkowo proste i tanie badanie można wykonać praktycznie w każdym gabinecie ginekologicznym.

Wykrywalność nowotworów jaką osiągnięto dzięki zastosowaniu badań cytologicznych dobitnie świadczą o ich celowości. Badanie cytologiczne i wszelkie inne badania z nim związane można wykonać przykładowo w placówkach Scanmed S.A. w wielu miastach, zobacz: https://scanmed.pl/aktualnosci/cytologia-ratuje-zycie-wykonaj-bezplatne-badanie