To może być zły lub dobry wpływ – wszystko zależy od rodzaju garnków, jakie wybierzesz do swojej kuchni.
Z jakiego materiału?
Najważniejszym czynnikiem, który ma tu znaczenie jest oczywiście materiał użyty do produkcji naczyń. Aluminium, stopy miedzi, stal węglowa, stal nierdzewna, żeliwo, szkło, ceramika i stal szlachetna to najczęściej wykorzystywane materiały do produkcji garnków i patelni.
Najpopularniejsze w naszych kuchniach są garnki ze stali nierdzewnej. Niestety, kiedy kierując się ceną, wybieramy te tańsze naczynia, nie możemy być pewni, co tak naprawdę przedostanie się do naszego jedzenia. Tureckie i chińskie naczynia produkowane są w nieznanych warunkach i nie posiadają odpowiednich atestów, a w ich składzie mogą się znaleźć niepożądane pierwiastki, szkodzące naszemu zdrowiu. Nie wspominając już o plastikowych rączkach, których skład nieraz „czuć” w czasie gotowania, kiedy się nagrzeją.
Podobnie zgubny wpływ na zdrowie ma teflon, którego szkodliwość udowadnia choćby raport Światowego Fundusz na rzecz Przyrody (WWF), mówiący o jego rakotwórczych właściwościach.
Dlatego lepiej wybierać atestowane naczynia, np. te ze stali szlachetnej – wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów, a często także antyalergiczne i antybakteryjne. Przykładem takich bezpiecznych naczyń są garnki Philipiak, których satynowane wnętrze jest całkowicie odporne na zarysowania.
Jak wpływają na jakość gotowania?
Również w przypadku jakości gotowania garnki ze stali szlachetnej zdecydowanie wygrywają z innymi, używanymi w polskich kuchniach. Naczynia aluminiowe, emaliowane czy te ze stali nierdzewnej (zwłaszcza te tańsze) mają cienkie dno, które słabo się nagrzewa, nie osiąga i nie utrzymuje odpowiedniej do gotowania niektórych potraw temperatury. W dodatku niedopilnowanie danie może się w nich zwyczajnie przypalić. Po dłuższym czasie użytkowania takie naczynia odkształcają się, a nawet pękają.
Garnki Philipiak ze stali szlachetnej mają bardzo grube dno, które akumuluje ciepło, dzięki czemu są one energooszczędne – potrawa szybciej się w nich gotuje, a więc także traci mniej cennych składników odżywczych. Ponadto produkowane są z myślą o zdrowej kuchni – można w nich gotować bez tłuszczu i soli! Wystarczy tłuszcz zawarty w mięsie. Dzięki temu przygotowane w nich potrawy są mniej kaloryczne.
Garnki, wykonane z odpornej stali szlachetnej nie odkształcają się i mogą być używane na wszelkiego rodzaju kuchenkach (gazowych, elektrycznych, indukcyjnych) i w piekarniku. Ich uchwyty wyposażone są w termometr, co dodatkowo ułatwia gotowanie.
Wybierając naczynia, warto mieć w pamięci przysłowie „skąpy płaci dwa razy”. Wybierając tanie garnki, nie będziesz pewna ich wpływu na zdrowie, a w dodatku po kilku latach użytkowania ich stan sprawi, że będziesz musiała je wymienić na nowe. Zapłacisz więc drugi raz, a kto wie, czy w trakcie ich używania twoja rodzina nie przypłaciła też tego zdrowiem? Dlatego wartą rozważania jest opcja zakupu może droższych, ale atestowanych i bezpiecznych dla zdrowia garnków – w dodatku polskich marek!