Kilka dni temu zadzwoniła pacjentka z pytaniem: „Czy w Białymstoku kobiety już nie chorują na raka piersi?”. Pytanie to bardzo mnie zdziwiło, dlatego chciałam poznać jego powód. Otóż okazało się, że informacje na tematy związane z mastektomią i protezami piersi w naszym mieście są znikome. Dlatego wychodząc naprzeciw Wam, dotknięte tym problemem kobiety, chcę przybliżyć temat, co zrobić po utracie piersi.
Mastektomia to chirurgiczne usunięcie całej lub części piersi (jednej lub obu). Zabieg ten wykonuje się najczęściej w leczeniu lub profilaktyce raka piersi. Wyróżniamy trzy główne typy mastektomii, które spróbuję po krótce opisać:
- Mastektomia prosta – jest to najmniej inwazyjny zabieg. Obejmuje on usunięcie piersi wraz z powięzią (czyli błoną pokrywającą mięsień) mięśnia piersiowego większego, który znajduje się pod gruczołem piersiowym, ale z pozostawieniem samego mięśnia.
- Mastektomia radykalna – to usunięcie całej piersi, węzłów chłonnych i mięśnia piersiowego mniejszego, znajdującego się pod chorą piersią. Ten rodzaj amputacji obecnie jest stosowany co raz rzadziej, ze względu na duży obszar usuwanych tkanek.
- Mastektomia radykalna zmodyfikowana – polega na usunięciu piersi oraz węzłów chłonnych pachowych. Obecnie najczęściej stosowany rodzaj mastektomii. To dzięki tej metodzie lekarze (jeśli tylko pozwala im na to choroba pacjentki) rezygnują z mastektomii radykalnej.
Życie po mastektomii
Niekiedy przy mastektomii lekarz od razu zaleca rekonstrukcję piersi, czyli bezpośrednio po usunięciu chorej piersi wszczepiany jest implant. Ale nie zawsze ta metoda się sprawdza. No i niestety, gdy rekonstrukcja piersi nie jest możliwa kobiety obawiają się, co to będzie jak już się rany zagoją i czas rekonwalescencji minie. Na szczęście (w nieszczęściu) obecnie jest możliwość dofinansowania przez NFZ Białystok protez piersi.
Gdy już lekarz prowadzący uzna, że z naszą blizną pooperacyjną jest wszystko dobrze i nie ma przeciwwskazań do noszenia protezy, powinien wystawić wniosek, z którym udajemy się do Profesjonalnego sklepu medycznego przy ulicy Kawaleryjskiej 52/2, w którym dobierzemy najlepiej nam odpowiadającą protezę piersi. Koszt takiej protezy w 100% dofinansowany przez NFZ (do kwoty 280 zł). Więcej o refundacji NFZ w Białymstoku można poczytać na stronie Białostockiego sklepu medycznego
Protezy piersi
Ogólnie się utarło, że protezy piersi to są implanty. Nic bardziej mylnego. Implanty stosuje się przy rekonstrukcji chirurgicznej, natomiast proteza piersi to jest rodzaj wkładki. Można ją przykleić bezpośrednio do klatki piersiowej lub włożyć, w specjalnie do tego przystosowany, biustonosz. Rodzaj i wygląd wkładki powinien być dobierany indywidualnie do każdej pacjentki, żeby sprawiał jak najbardziej naturalne wrażenie, a pacjentka poczuła się komfortowo i pewnie.
Najczęściej spotykanymi rodzajami wkładek piersiowych są:
- Protezy pooperacyjne – wkładki takie są wykonane z bawełny z dodatkiem mikrofibry. Dzięki tym materiałom mogą być stosowane bezpośrednio po operacji, ponieważ nie podrażniają skóry. Mogą być stosowane podczas radioterapii.
- Protezy częściowe – jak sama nazwa wskazuje są zalecany przy usunięciu części piersi (uzupełniają ubytki części piersi). Wyglądem przypominają kroplę lub trójkąt. Dzięki cieniutkim krawędziom idealnie dopasowują się do kształtu ciała i wyglądają bardzo naturalnie.
- Protezy pełne – są stosowane przy amputacji całej piersi. Wykonane są z silikonu, a odpowiednio dobrane przypominają naturalne piersi.
Obecnie na rynku jest duży wybór rozmiarów i kształtów protez piersi, więc myślę, że każda z Was, która niestety potrzebuje tego typu rzeczy coś sobie dobierze. Producenci protez piersi oferują również bieliznę, która ułatwi Wam noszenie protezy, a jednocześnie zapewni komfort fizyczny i psychiczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu, Wasze ciało będzie w 100 % wyglądać normalnie i nikt nawet nie pomyśli, że mogłyście chorować na raka piersi.