Do czego przydaje się kalkulator kalorii? Kalkulator kalorii, zwany także kalkulatorem zapotrzebowania kalorycznego, to stosunkowo proste narzędzie, którego główną funkcją jest wyliczanie ilości kalorii, którą dziennie powinna przyjmować dana osoba. Z tego powodu jest często używany przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem i nie wiedzą, co i jak często powinny jeść.
Znajomość docelowej i maksymalnej dziennej dawki kalorii znacząco ułatwia planowanie posiłków. Dzięki wiedzy na temat tych wartości można uniknąć sytuacji, w której osoby chudnące jedzą więcej, niż wynosi ich zapotrzebowanie. Kontrolowanie kaloryczności spożywanego jedzenia będzie dobrym nawykiem także u osób, które pragną utrzymać wagę na niezmienionym poziomie.
Co liczy kalkulator kalorii?
Obsługa większości dostępnych w sieci kalkulatorów jest dosyć prosta. Użytkownik uzupełnia kilka rubryk, a następnie otrzymuje wynik, którym zwykle jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (w przypadku chęci utrzymania wagi) lub ilość kalorii, którą należy przyswoić, by schudnąć lub przytyć. To, jaki wynik wskaże narzędzie, zależy od wprowadzonych danych, na które składają się:
- płeć,
- wzrost,
- aktualna masa ciała,
- wiek,
- poziom aktywności,
- cel żywieniowy (zmniejszenie masy ciała, zwiększenie masy ciała lub utrzymanie wagi).
Niektóre narzędzia mogą wymagać podania także innych wartości, na przykład procentu tłuszczu w składzie ciała. By zwiększyć szansę otrzymania miarodajnego wyniku, korzystaj z wiarygodnych kalkulatorów, oferowanych przez osoby lub firmy związane z dietetyką i zdrowym żywieniem. Dokładny kalkulator zapotrzebowania kalorycznego znajdziesz na przykład na stronie sklepu Deep Breath.
Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego — czy jest dokładny?
Jeśli korzystałeś z kilku kalkulatorów zapotrzebowania kalorycznego, być może otrzymałeś kilka różnych wyników nawet pomimo wprowadzenia takich samych danych. Dzieje się tak dlatego, że narzędzia te nie posługują się jedną wystandaryzowaną metodą obliczania i często korzystają z odmiennych wzorów. Z tego powodu ilość kalorii zaproponowaną przez kalkulator warto uznać za orientacyjną i traktować ją raczej jako sugestię. Odejmując od wyliczonego przez narzędzie zapotrzebowania kalorycznego wartość rzędu 300-500 kalorii najprawdopodobniej stworzysz deficyt, który pozwoli Ci schudnąć.
Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego najlepiej sprawdza się w przypadku zdrowych osób dorosłych. W przypadku dzieci, seniorów, osób o niestandardowym wzroście lub chorych na rozmaite schorzenia wyniki kalkulatora mogą być niemiarodajne. W tych przypadkach łatwo o zaniżenie lub zawyżenie zapotrzebowania kalorycznego, dlatego warto zachować rozsądek podczas posługiwania się tym narzędziem.