Czy fast foody mogą być zdrowe?

Z samej istoty rzeczy wynika, że fast foody, określane jako szybkie jedzenie lub śmieciowe jedzenie, niewiele mają wspólnego ze zdrową, zbilansowaną dietą. Jest to jednak krzywdzące uogólnianie, ponieważ można zjeść ze smakiem hamburgera, frytki, czy pizzę i nie martwić się o swoje zdrowie. Zdrowe i wartościowe fast foody istnieją, ale trzeba wiedzieć, jak je rozpoznać.

Jak jemy poza domem?

W polskich domach najczęściej przygotowuje się codzienne posiłki tradycyjnie. Na obiad jest zupa i drugie danie, które rzadko kiedy ma formę pizzy, hot-doga czy hamburgera. Natomiast już poza domem bardzo często sięgamy po fast foody. Z raportu „Rynek HoReCa w Polsce 2012” (HoReCa – Międzynarodowy Związek Krajowych Organizacji Hotelarskich, Restauracyjnych i Kawiarnianych) wynika, że fast food znajduje się na trzecim miejscu, spośród najczęściej wybieranych form posiłku poza domem w Polsce. Co ciekawe, na pierwszym jest tradycyjna polska kuchnia, taka „jak u mamy”, a na drugim – pizza. W zależności od tego, na jakim cieście i z jakimi dodatkami jest ona serwowana, inna będzie jej kaloryczność oraz wartości odżywcze.

Zaletą fast foodów jest to, że można je szybko dostać i zjeść, zaspakajając właściwie w kilka minut swój głód. Jeśli nie mamy czasu ani ochoty na przygotowywanie dla siebie posiłków, to można zawsze po prostu wpaść do baru szybkiej obsługi.

Odchudzone i zdrowsze fast foody

O ile frytki nie ociekają tłuszczem, a hamburger jest zrobiony z wysokiej jakości mięsa i pełnoziarnistych bułek, na pewno taki fast food nie będzie zagrożeniem dla naszego zdrowia czy figury, oczywiście jeśli będziemy go spożywać raz na jakiś czas.

Sposobem na odchudzenie na przykład pizzy, która dostarcza do naszego organizmu ogromną dawkę kalorii w postaci węglowodanów i tłuszczów, będzie wybór pizzy na jak najcieńszym cieście. Powinno ono być świeżo przygotowane, z dobrych składników i cienko rozwałkowane. Wzorem do naśladowania może być oryginalna, włoska pizza, nie zaś jej amerykański czy często polski odpowiednik na grubym i zwartym cieście. Do przygotowywania pizzy można użyć mąki pełnoziarnistej, dzięki której dostarczymy do naszego organizmu cenny błonnik, wpływający na usprawnienie trawienia, a także ważne witaminy z grupy B.

Na pizzy powinny znaleźć się zdrowe składniki – racjonalna ilość żółtego sera, sos ze świeżych pomidorów, bazylia, rukola, odchudzona szynka, czy oliwa z oliwek.

Frytki to kolejny lubiany przez nas fast food – zwłaszcza lubiany przez dzieci. Można przygotować je nie tylko z  ziemniaków, ale i z innych warzyw, m.in. z pietruszki, pasternaku, z batatów czy z marchewki. Kluczem do sukcesu jest upieczenie frytek w piekarniku, z dodatkiem niewielkiej ilości tłuszczu, albo skorzystanie z frytownicy z nowym olejem rzepakowym i odsączenie gotowych frytek na ręczniku papierowym.

Hot-dogi także mogą być w wersji light, kiedy drobiowa, cielęca parówka lub parówka z szynki, zostanie umieszczona w razowej, podpiekanej w piekarniku bułce. W środku można umieścić także tarte, świeże warzywa i zalać wszystko przygotowanym własnoręcznie sosem czosnkowym na bazie jogurtu i sosem pomidorowym.

Zdrowe hamburgery przygotowuje się z certyfikowanej wołowiny, z razowej bułki, a także ze świeżych warzyw – sałaty, pomidora, cebuli, papryki i innych. Można też dodać jeden cienki plasterek prawdziwego sera do smaku.

Jak widać, nawet fast foody mogą być serwowane w zdrowej formie i sprzyjać utrzymaniu właściwej wagi.

Artykuł przygotowała pizzeria Capri New z Krakowa specjalizująca się w pizzy, burgerach, sałatkach i makaronach na dowóz.