Abdominoplastyka zwana także operacją plastyczną brzucha, pozwala zmienić wygląd skóry brzucha i zredukować jej nadmiar. To więc doskonały wybór dla wszystkich osób, które mimo prowadzenia zdrowego stylu życia, trzymania diety i uprawiania sportu nadal mają kłopot ze zwisającą, luźną skórą na brzuchu. Nadmierna jej ilość pojawia się także w wyniku gwałtownej utraty wagi.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg abdominoplastyki brzucha?
Abdominoplastyka przede wszystkim zalecana jest w celu poprawienia wyglądu skóry na brzuchu oraz jej estetyki. Wskazania do zabiegu obejmują więc wszystkie niedoskonałości w tym zakresie, których inne próby redukcji nie przyniosły pożądanych efektów. Operacja wykonywana jest głównie u Pacjentów z nadmierną ilością luźnej skóry brzucha. Taki kłopot powoduje nie tylko brak samoakceptacji, ale też wiele trudności w codziennym funkcjonowaniu. Poza do operacji plastycznej brzucha kwalifikują się też osoby pragnące ujędrnić skórę na brzuchu.
Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy Pacjent, który boryka się z wymienionymi problemami, będzie kwalifikować się do zabiegu. Lekarz odradzają jego wykonanie, gdy stan ogólny osoby jest zły lub wtedy, gdy cierpi ona na choroby uniemożliwiające podanie znieczulenia. Istotne przeciwwskazania stanowią także aktywne ropne procesy skórne, blizny i znamiona w obszarze brzucha.
Na czym polega abdominoplastyka?
Abdominoplastyka zawsze poprzedzona jest dokładnym wywiadem medycznym, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. W celu dalszej diagnostyki lekarz może zlecić wykonanie innych badań, np. morfologii, USG brzucha czy badania krwi. Jeśli badania potwierdzą ogólny dobry stan zdrowia Pacjenta, wtedy można przystąpić do zabiegu.
W przypadku najbardziej zaawansowanej operacji wykonuje się nacięcia ponad spojeniem łonowym. Nacięcie to obejmuje obszar od jednego talerza biodrowego do drugiego. Następnym etapem jest oddzielenie skóry od mięśni brzucha oraz całkowite wycięcie jej nadmiaru. Usuwa się też nadmiar tłuszczu i tworzy się nowe miejsce na pępek. Jeśli z kolei Pacjent nie wymaga tak zaawansowanego zabiegu, wtedy przeprowadzana jest częściowa plastyka brzucha. Cięcia są odpowiednio mniejsze i wykonywane w dolnych/ górnych partiach brzucha. Skórę się z kolei naciąga.
Miniabdominoplastyka dotyczy natomiast zabiegu endoskopowego za pomocą specjalnych urządzeń. Pomagają podwiązać mięśnie i usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej. Po każdym rodzaju ingerencji związanej z operacją powłok brzusznych zaleca się noszenie specjalnej opaski uciskowej, która chroni przed rozejściem się szwów.
W Klinice OT.CO indywidualnie podchodzimy do potrzeb każdego Pacjenta, dlatego zawsze wspólnie omawiamy jego oczekiwania i możliwe do uzyskania efekty. Warto podkreślić, że nie tylko abdominoplastyka cieszy się dużym zainteresowaniem. Na uwagę zasługuje też otoplastyka, czyli korekta odstających uszu. Łącząc obie techniki, nasi podopieczni mogą mieć pewność, że ich kompleksy zostaną zażegnane raz na zawsze.