Czerń w dekoracji wnętrz to jeden z dominujących trendów tego sezonu. Kolor ten może dodać elegancji każdemu pomieszczeniu, choć jego aranżacja wymaga nieco więcej wprawy i wyczucia. Dziś podpowiemy, jak zaplanować urządzanie czarnej kuchni w stylu glamour, by zachowała swój ciepły domowy charakter.
Kuchnia w kolorze czarnym to dość odważny wybór, zwłaszcza jeśli poza dodatkami w tym kolorze zaplanowaliśmy także ciemne meble, podłogę lub ścianę. Taka aranżacja powinna być dobrze przemyślana, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy zbyt dużym metrażem. Nadmiar czerni może optycznie zmniejszyć wnętrze, a bez odpowiednich dodatków i oświetlenia sprawi, że kuchnia wyda się zimna i ponura. Jak uniknąć takich pomyłek?
Urządzamy kuchnię w stylu glamour
Kuchnia to wnętrze kojarzone z domowym ciepłem i spokojem, więc zwykle dominują w nim odcienie pasteli, biel lub drewno. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z tych dominujących trendów się wyłamać i skorzystać z nieco odważniejszych inspiracji. Dziś kuchnia może być tak samo wytworna i elegancka, jak reszta domu, zwłaszcza jeśli urządzimy ją w pełnym powabu stylu glamour.
Styl glamour to przede wszystkim zaskakujące kontrasty i łączenie na pozór odległych od siebie elementów klasycznych z nowoczesnymi . Kuchnię urządzoną w tym stylu wyróżnią połyskujące powierzchnie mebli, kryształki i dodatki ze złoceniami. Świetnie sprawdzą się w niej czarne meble kuchenne na wysoki połysk, krzesła obite tkaninami w ciemnym kolorze, bogato zdobione klosze żyrandoli, tapety czy szkło lacobel nad blatem.
Czerń w kuchni – jak ją wykorzystać, by nie przytłoczyć wnętrza?
Nic tak nie pasuje do stylu glamour, jak ponadczasowa i pełna dostojeństwa czerń. Kolor ten może pojawić się nie tylko meblach czy dodatkach, ale również w aranżacji kafelek na podłodze czy panelach szklanych nad blatami kuchennymi. Elementy w kolorze głębokiej czerni dodadzą wnętrzu szyku i ekstrawagancji. Decydując się na takie nowoczesne rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.
1. Czerń w kuchni – harmonia i równowaga
Czerń to kolor, który może przytłaczać, zwłaszcza jeśli występuje na tak dużych powierzchniach, jak ściany czy fronty mebli. Jeśli decydujemy się na pomalowanie ścian na czarno, to lepiej ograniczyć się tylko do jednej z nich Resztę lepiej pozostawić białą lub przemalować na inny kontrastowy kolor. W przeciwnym razie nasza kuchnia wyda się ponura i przytłaczająca.
2. Kuchnia w czerni, a wybór materiałów
Jeśli to czerń stanowi podstawę naszej aranżacji, warto wiedzieć jakie materiały będą wyglądały najkorzystniej na jej tle. Kolor ten doskonale komponuje się zwłaszcza z materiałami naturalnymi, takimi jak kamień czy drewno. Aranżując wnętrze w stylu glamour, warto wykorzystać także elementy metalowe, na przykład z mosiądzu. Dobrym rozwiązaniem będą także meble z lakierowanymi frontami, które nie tylko świetnie się prezentują, ale i optycznie powiększają wnętrze. Błyszczące fronty odbijają światło i tym samym doświetlają całe wnętrze. W kuchni w stylu glamour powinny znaleźć się także luksusowe tkaniny, na przykład na obiciach krzeseł.
3. Czarna kuchnia – odpowiedni metraż i oświetlenie
Warto pamiętać, że czerń ma tendencję do pochłaniania światła, więc raczej nie nadaje się do małych i ciasnych wnętrz. Jeśli dysponujemy jedynie niewielkim pomieszczeniem, być może lepiej będzie zdecydować się na inny kolor kuchennych frontów.. Na czerń możemy pozwolić sobie jedynie wtedy, gdy kuchnia jest przestronna i widna lub otwarta na salon.
Kluczowy będzie także dobór oświetlenia, które rozjaśni i optycznie powiększy czarną kuchnię. Nieodzownym elementem stylu glamour są kryształowe żyrandole, efektowne lampy z ozdobnymi kloszami i elementami pozłacanymi lub posrebrzanymi. W takich aranżacjach spotyka się zarówno bogato zdobione lampy wiszące, jak i niewielkie plafony z kryształkami, które rozpraszają światło, nadając wnętrzu ciepłej domowej atmosfery
4. Dekoracje w stylu glamour do kuchni
Styl glamour to przede wszystkim dodatki i dekoracje. Kuchnia w tym stylu potrzebuje kilku błyskotek oraz czegoś, co doda jej szyku i wytworności. Doskonale sprawdzą się dodatki w kolorze mosiądzu lub postarzanego złota. Mogą to być na przykład świeczniki, zegary, a do tego kryształowe żyrandole, wazony lub elementy zastawy, takie jak patery czy misy na owoce Pamiętajmy jednak, że nadmiar dodatków i błyskotek może wywołać wrażenie chaosu i kiczu, a tym samym przytłoczyć czarną kuchnię.